Suriye’ye insanî yardıma Rusya vetosu!

Suriye’ye insanî yardıma Rusya vetosu!

Bazı batılı ve Arap ülkelerin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne sunmaya hazırlandığı, Suriye’ye yapılan insani yardımların girişini kolaylaştıracak önerge konusunda Rusya, zamanın uygun olmadığı görüşünü savunuyor.

A+A-

Birleşmiş Milletler’in açıklamasına göre, Suriye’de 9,3 milyon kişi, insani yardıma muhtaç. Bu sayı aynı zamanda, ülkenin toplam nüfusunun yarısını oluşturuyor. BM yardım şefi Valerie Amos, devam eden şiddetli çatışmalar ve bürokratik açmazlardan dolayı, ülkeye yapılan insani yardımların yeteri miktarda ve hızda gerçekleşmemesinden duyduğu rahatsızlığı defalarca dile getirdi. Ortadoğu devletleri ve batılı ülkeler, BM Güvenlik Konseyi’ne insani yardımların girişini kolaylaştıracak bir önerge getirmeyi planlıyor. Ancak Konsey’in daimi üyelerinden Rusya, bu önergeye pek sıcak bakmıyor. Rusya’nın BM temsilcisi Vitaly Churkin muhabirlere yaptığı açıklamada “Biz bu önergenin Güvenlik Konseyi’ne şu anda gelmesine açıkça karşıyız.” dedi.

15 üyeye sahip Güvenlik Konseyi’nin batılı üyeleri neredeyse bir yıldır, Suriye’ye yardımlar konusunda ortaya çıkan problemlere bir çözüm arayışında. Batılı üyeler bu konuda aylar süren görüşmelerin ardından, 2 Ekim 2013 tarihinde bağlayıcılığı olmayan bir açıklamada bulunmuşlardı.

Zaman

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.