Suriye'ye 2 ayda 817 yardım tırı

Suriye'ye 2 ayda 817 yardım tırı

"Komşuluk Hakkı İçin" ve "Sana İhtiyacım Var" kampanyaları kapsamında Türkiye'den Suriye'ye 817 yardım tırı gönderildi.

A+A-

İHH Genel Başkanı Yıldırım, "Nizama, PYD ve IŞİD'e sesleniyoruz, halk yardıma muhtaç, çocuklar ve kadınlar yardım bekliyor. O nedenle eğer içinizde bir nebze insanlık varsa bu tırların, bu yardımların oraya gitmesine engel olmayın" dedi.
 
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, tarafından Suriye'deki yardıma muhtaç insanlar için başlatılan kampanya kapsamında 2 ayda 817 yardım tırı gönderildi. İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Suriye'ye yardım tırlarının uğurlandığı Dünya Ticaret Merkezi önündeki törende yaptığı konuşmada, yardım tırlarının sayısının artmasının kendilerini çok sevindirdiğini söyledi. Bugüne kadar Suriye'ye 3 binden fazla tırın gittiğini belirten Yıldırım, teşkilat olarak çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla çalıştıklarını ve birçok yardım kuruluşunun kendilerine destek verdiğini ifade etti. Suriye halkına yapılan yardımları kesmek isteyen bir zihniyetle de karşı karşıya olduklarına dikkati çeken Yıldırım, Suriye'de sadece 3 bölgede yardım dağıtırken zorlandıklarını, bunlardan birisinin Suriye nizamının hüküm sürdüğü yerler olduğunu vurguladı. Esed'in halka yardım ulaştırılmasına izin vermediğini belirten Yıldırım, "Kürt bölgesi dediğimiz yerlerde de yardım dağıtmakta zorlanıyoruz. PYD'ye çağrıda bulunuyoruz. Sanki Kürt bölgesine yardım gönderilmiyor gibi propaganda yapıyorlar. Aslında o bölgelere yardım yapıyoruz, bu giden tırlarda da yardımlar ulaştı. Fakat PYD'nin olduğu bölgelere yardım götürdüğümüzde arkadaşlarımızı tutukladılar." dedi. Bütün bunları düşünürken yardımları engellemeye çalışan dördüncü bir yerle daha karşılaştıklarını dile getiren Yıldırım, paralel çete, şantaj grubu, dedikleri yapının birden bire ortaya çıktığını ve giden yardımların önünü kesmeye çalıştığını söyledi.

YARDIMLARA ENGEL OLMAYIN

Ocak'tan itibaren iki ay içinde 500 tırlık bir hamleyi hedeflediklerini anlatan Yıldırım, bugün itibariyle Suriye'ye 817 tır yardım gönderildiğini, hedefi aştıklarını vurguladı. Suriye'de 20 milyon insan olduğunu ifade eden Yıldırım, "Bosna'da 2,5 milyon insan vardı. Bu 2,5 milyona herkes yardım etti. Burada 20 milyon insan var. Meşrebi, mezhebi, ırkı ne olursa olsun ihtiyaç sahibi olan herkese ulaşmak zorundayız. Biz Suriye'deki Hristiyan da Yahudi'ye de Sünni'ye de Şii'ye de Nusayri'ye de ihtiyacı olan herkese ulaşmak zorundayız. O nedenle Türkiye'de herhangi bir yerin adına çalışanlara da siyasi partilere de sesleniyorum. Lütfen kavgalarınızı halkın ihtiyacı üzerinden yapmayın. Gözyaşı döken annelerin üzerinden yapmayın. Çocuklara ve kadınlara giden yardımlara engel olmayın birbirinizle hesabınız varsa bunu daha masum yollarla başka alanlarda gerçekleştirin" şeklinde konuştu. Kayserililerden en az 100 tırlık yardım organizasyonu yapmasını isteyen Yıldırım, oradaki ihtiyacın hiç bitmediğini ifade etti. Anadolu Platformu Genel Başkanı Turgay Aldemir de yardımlar nedeniyle Kayseri halkına teşekkür etti.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.