Suriyeli mültecilere tanıtım kartı

Suriyeli mültecilere tanıtım kartı

Kayıt altına alınacak Suriyelilerin kartlarla daha iyi hizmet almaları, kolluk kuvvetlerinin de onlara daha kolay ulaşmaları hedefleniyor.

A+A-

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Batman'a sığınan Suriyelilere kayıt altına alınmaları için tanıtım kartı verilecek.

Yaklaşık 15 bin Suriyeliye Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) tarafından verilecek kartlarla sığınmacıların daha iyi hizmet almaları, kolluk kuvvetlerinin de onlara daha kolay ulaşmaları hedefleniyor.

AFAD İl Müdürü Fevzi Bakır, yaptığı açıklamada, Batman'da yaşamını sürdüren Suriyeli sığınmacılara tanıtım kartı çıkaracaklarını söyledi.

Söz konusu çalışmanın AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi tarafından yürütüleceğini ifade eden Bakır, şöyle dedi:
"AFAD Mobil Koordinasyon Merkezinin faaliyet yürüttüğü tırda tanıtım kartları hazırlanacak. Batman'da 3 bin 160 Suriyeli aile bulunuyor. Bu aileler yaklaşık 15 bin kişiye tekabül ediyor. Bu sistemle Türkiye'deki konteyner kentlerle irtibat kurularak daha önce kayıt altına alınmayan sığınmacıların kaydı yapılacak. Artık kayıt dışı Suriyeli kalmayacak. Suriyelilerin parmak izleri alınıp, fotoğrafları çekilerek sisteme kayıtları yapılacak. Daha sonra kendilerine tanıtım kartı verilecek. Suriyelilerin bu sayede hizmetlere daha rahat ulaşmaları sağlanacak. Kolluk kuvvetleri de suç işleyenlere kısa sürede ulaşma imkanı bulacak. Bu ay başlayacak çalışmayla suça karışma oranının da düşmesini bekliyoruz."

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.