Suriyeli imam Arapça öğreterek geçimini sağlıyor

Suriyeli imam Arapça öğreterek geçimini sağlıyor

Ülkesindeki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli Eyüp el-Ali, ailesinin geçimini, Arapça ve Kur'an-ı Kerim öğretmenliği yaparak sağlıyor.

A+A-

Efeler ilçesindeki Cihanoğlu Külliyesi'nde öğrencilere ders veren 35 yaşındaki el-Ali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 1 yıl önce eşi ve 2 kızı ile birlikte doğdukları toprakları terkedip Türkiye'ye sığındıklarını, üçüncü kızının Aydın'da dünyaya geldiğini söyledi.

Türkiye'ye gelmeden önce Şam'da imam ve hatip olarak görev yapmasının yanı sıra okullarda İslami konularda dersler verdiğini anlatan el-Ali, İlim Yayma Cemiyeti'nin katkısıyla öğrencilere Arapça ve Kur'an-ı Kerim dersleri vererek aile geçimini sağladığını anlattı.

Savaşın şiddetinden uzaklaşarak sığındığı Aydın'da insanların kendilerine çok sıcak davrandığını, kısa sürede ailesiyle birlikte uyum sağladıklarını aktaran el-Ali, şunları kaydetti:

"Suriye'yi, doğup büyüdüğümüz toprakları savaş nedeniyle terk etmek zorunda kaldık. İlim Yayma Cemiyeti burada bizi kucakladı ve iş imkanı sağladı. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Haftanın 6 günü öğrencilere Arapça ve Kur'an-ı Kerim dersleri verip ailemin geçimini bu şekilde sağlıyorum. Dersler çok güzel ve istifadeli geçiyor. Türk kardeşlerimiz bizi muhacir olarak kabul etti, biz de onları ensar olarak gördük. Bizi ailecek kucaklayıp bağırlarına bastılar. Hepsinden Allah razı olsun."

- "Vatanımıza mutlaka dönmemiz lazım"

El-Ali, Aydın'da gerek maddi, gerekse manevi açıdan çok güzel bir ortamda bulunmalarına rağmen vatan hasreti çektiklerini belirtti.

Savaşın sona erip doğup büyüdükleri topraklara dönmenin hayaliyle yaşadıklarına işaret eden el-Ali, vatan hasretini şu cümlelerle dile getirdi:

"Şu anda savaş ve karışıklığın hakim olduğu Suriye'de doğup büyüdük. Çocukluğumuz, gençliğimiz orada geçti. Akrabalarımızı, dostlarımızı geride bıraktık. Vatanımıza mutlaka dönmemiz lazım. Savaşın sona erip ülkemize kavuşacağımız günlerin özlemini çekiyoruz. Bir gün mutlaka doğduğumuz topraklara döneceğiz." 

- "Öğrencilere büyük katkısı var"

İlim Yayma Cemiyeti Aydın Şube Başkanı Murat Yılmaz ise el-Ali ile 1 yıl önce ramazan ayında tanıştıklarını, ilmi açıdan donanımlı olması nedeniyle gerekli istişareler neticesinde öğretmen olarak istihdam ettiklerini aktardı. 

El-Ali'nin, cemiyetlerine bağlı bilgi evinde Arapça ve Kuran-ı Kerim dersi verdiğini ve öğrencilere çok faydalı olduğunu dile getiren Yılmaz, "Aydın çevresindeki Suriye'den gelen muhacirlerin sıkıntılarının çözülmesi ve resmi makamlara aktarılması konusunda önemli faaliyetler yürütülüyor. Bu çerçevede Eyüp hocamızla Arapça bilen hocalarımız vesilesiyle tanıştık. Cemiyetimize bağlı Cihanoğlu Bilgi ve Kültür Evi'nde, Arapça ve Kuran-ı Kerim derslerinde faydalı olabileceği kanaatine vardık. Yaklaşık 1 yıldır dersler veriyor ve öğrencilere büyük katkısı var" ifadelerini kullandı.  

Yılmaz, el-Ali'nin konut sıkıntısını da çözdüklerini, Aydın'da kaldığı süre boyunca kendisine destek olmayı sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum