Suriye'deki katliamın boyutu içler acısı

Suriye'deki katliamın boyutu içler acısı

Suriye'de Esed rejiminin son 3 yılda yaptığı katliamlar binlerce çocuğun ölümüne neden oldu.

A+A-

Amerika Birleşik Devletleri merkezli "Save The Children" adlı sivil toplum örgütünün yayınladığı 20 sayfalık rapor, ülkede yaşanan felaketi gözler önüne serdi.

Suriye'de 4 milyon 300 bin çocuğun acil insani yardıma ihtiyacı olduğuna dikkat çekilen raporda, 1 milyon 200 bin çocuğun komşu ülkelere göç ettiği, son 3 yılda 10 binden fazlasının da hayatını kaybettiği ifade edildi.

KRONİK HASTALIKLAR ÖLÜME GÖTÜRÜYOR

Raporda, çok sayıda çocuğun ya kronik hastalıklardan ya da önlenebilir sebeplerden öldüğüne işaret ediliyor. Ölüme götüren başlıca hastalıklar ise kanser, epilepsi, astım, diabet, hiper tansiyon ve böbrek yetmezliği olarak sıralanıyor. Suriyeli doktorların görüşlerine de yer verilen raporda, düzenli aşıların yapılamadığı belirtiliyor. Doktor ve ilaç eksikliğinin ise hat safhada olduğu ifade ediliyor.

HALEP'TE 36 DOKTOR KALDI

Raporda, şiddetli çatışmaların yaşandığı Halep'te daha önce 2 bin 500 doktor varken, şu anki sayının 36 olduğu kaydedildi. Hastanelerin yüzde 60'ının zarar gördüğü ülkede, ilaç üretiminin de yüzde 70 gerilediği belirtildi.

Yeni Akit

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.