Suriye'de Üç Yılda 140 Bin Kişi Yaşamını Yitirdi

Suriye'de Üç Yılda 140 Bin Kişi Yaşamını Yitirdi

kadar, 140 binden fazla insan yaşamını kaybetti.

A+A-

Suriye'de üç yılı geride bırakan iç savaşın ne zaman sona ereceği belirsiz. İç savaş 140 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine yol açtı.

UZLAŞI OLASILIĞI ÇOK UZAK

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, New York'ta BM ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi El Ahdar El İbrahimi ile yaptığı görüşme sonrası, siyasi sürecin bir krizde bulunduğunu söyledi. Suriye'deki son durum hakkında bilgi alan Ban, "İki görüşme turu sonrasında da iki taraf uzlaşıya hazır olduğuna ya da Suriye halkının acılarının gerçekten farkında olduğuna dair bir işaret göstermedi" dedi.

RUSYA VE ABD'NİN ROLÜ ÖNEMLİ

Ban, görüşmelerin sponsoru olarak ABD ve Rusya'nın sürecin canlanması için açık adımlar atması gerektiğini kaydetti. Suriye hükümeti ve muhalefet temsilcileri arasında şubat ayı ortasında Cenevre'de düzenlenen ikinci konferans da uzlaşı sağlanamadan sona ermişti. Hükümet terörle mücadeleden bahsederken, muhalefet bir geçiş hükümetinin kurulmasından söz ediyordu. Üçüncü tur görüşmeler için bir tarih belirlenmedi.

3 YILDA 140 BİN İNSAN

Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad'a yönelik protestoların başladığı 15 Mart 2011'den bu yana tam üç yıl geçti. Protestolar neticesinde ortaya çıkan iç savaş 140 binden fazla insanın ölümüne yol açtı. 9 milyon sivil evini terk etmek zorunda kaldı. Suriye'deki iç savaşın şu anda dünyanın en büyük mülteci dramına yol açtığı ifade ediliyor.

VARİL VE MİSKET BOMBALARI KULLANILIYOR

Muhaliflerin de rejimin saldırılarına yerli yapımı toplar, rejim güçlerinden ele geçirdiği tank ve havan toplarıyla karşılık vermesi üzerine, Esed kuvvetleri özellikle 2013'ün yaz döneminden itibaren varil, misket ve vakum bombaları kullanmaya başladı.

Yıkıcı ve öldürücü etkisi yüksek olduğu için rejim tarafından özellikle Halep'ten muhaliflerin kontrolündeki bölgelere kullanılan varil bombaları, füzelere göre çok daha ucuz. SNHR'nin varil bombalarıyla ilgili hazırladığı raporda, rejiminin, bazıları 500 kiloya kadar ulaşan varil bombalarının mümkün olduğu kadar fazla zarar ve tahribat vermesini sağlamak için varillerin içine TNT patlayıcının yanı sıra şarapnel etkisi yapması amacıyla kesici ve delici demir parçaları koyduğu belirtiliyor.

ÇOCUKLAR ÖLÜYOR

Savaşın başlamasından bu yana rejimin attığı varillerin patlaması sonucu ülke genelinde ev, okul, cami ve kiliselerin de aralarında bulunduğu en az 5 bin 400 binanın yıkıldığı bildirilirken, rejimin toplamda kullandığı 1370'den fazla varil bombası sonucu 189'u çocuk 947'den fazla insan öldü.

DW

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.