Suriye'de rejim 2 yılda 125 kez kimyasal kullandı

Suriye'de rejim 2 yılda 125 kez kimyasal kullandı

İki yıl önce bugün ilk defa kimyasal kullanan Suriye rejimi BMGK'nın kararından (27 Eylül 2013) bu yana ise 125 kez daha kimyasal silah kullandı

A+A-

Suriye'de Esad rejiminin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) kimyasal silah kullanımını yasaklayan Eylül 2013 tarihli kararından bu yana, 125 kez daha bu silahla saldırıda bulunduğu bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Esad rejiminin kimyasal silah kullandığı Guta Katliamı'nın 2. yıl dönümü nedeniyle bir rapor yayımladı.  Raporda, BMGK'nın "2218 sayılı" kararı öncesi ve sonrasında rejimin bu konudaki saldırıları ele alındı. 

Karardan önce 23 Aralık 2012 ve 27 Eylül 2013 arasında rejimin 33 defa kimyasal silah kullandığı paylaşılan raporda, saldırıların 20'sinin Şam'ın çevresine, 6'sının merkezine, 3'ünün Halep'e, birinin İdlib ve 3'ünün Humus'a düzenlendiği belirtildi.

Rejimin 27 Eylül 2013 tarihli BMGK kararından sonra ise 125 defa daha kimyasal silahla saldırdığı ifade edilen raporda, "BMGK kararına uymayarak (Rejimin) uluslararası hukuku ihlal ettiği, sorumlularının hesap vermesi gerekirken saldırılara devam ettiği" kaydedildi.

Raporda, 27 Eylül 2013'ten bu yana 40 defa İdlib'te, 27 kez Şam'ın çevresinde, 21 defa Şam'da, 20 kez Hama'da, 8 Halep'te, 4 defa Dera'da, 3 kez Deyruzzor ve 2 defa Humus'ta kimyasal silah kullanıldığı aktarıldı.

IŞİD’DEN ZİYADE MUHALİF BÖLGELERE

Raporda ayrıca rejimin IŞİD kontrolündeki bölgelerden ziyade, muhaliflerin denetimindeki bölgelere kimyasal silah saldırısı düzenlediği vurgulandı. 

Rejimin amacının, "muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde alternatif hükümet kurulmasına engel olmak ve IŞİD'in yayılmasını sağlamak" olduğu öne sürüldü.

Raporda BMGK'ya "Suriye halkının kanı üzerinden siyasi çıkarlar oyunu oynamayı bırakma" ve ülkede barış ve güvenliğini koruma sorumluluğunu yerine getirme çağrısı yapılırken, "Suriye'nin Dostları"na da kimyasal silah mağduru insanlara koruyucu maskeler dağıtmaları tavsiyesinde bulunuldu.

Halihazırda 14 bin 500 maskeye ihtiyaç olduğu belirtilen raporda, saldırıların etkisini azaltacak ekipman ihtiyacına da dikkat çekildi.

SNHR, Mart 2011'den beri Suriye'deki insan hakları ihlallerini rapor eden bağımsız bir araştırma kurumu.
Esad rejimi, 2013'te 20 Ağustos'u 21'ine bağlayan gece, Başkent'in doğusundaki Guta bölgesine sarin gazıyla saldırmıştı. Saldırıya uykuda, savunmasız şekilde yakalananlardan en az bin 300'ü hayatını kaybetmiş, 3 bin 600 kişi de zehirlenmişti. 

BMGK, 27 Eylül 2013'te iç savaşta kimyasal silah kullanımını yasaklayan 2218 sayılı kararı kabul etmişti.

Dünya Bülteni 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.