1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Suriye'de güvenli bölge oluşturulması görüşülüyor
Suriye'de güvenli bölge oluşturulması görüşülüyor

Suriye'de güvenli bölge oluşturulması görüşülüyor

ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey, Suriye'de güvenlik bölge oluştrulması konusunda Avrupalı ve Türk meslektaşlarıyla görüşmeler yaptıklarını söyledi.

A+A-

ABD Genelkurmay Başkanı General Martin Dempsey, "(Güvenli bölge) ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Avrupa Komutanlığı ve Türk meslektaşlarımızla, bir süredir bu tür bir olasılığın planlamasını yapıyoruz. Askeri olarak bunu yapabiliriz. Ancak, ek maliyete yol açar ve bunu yapmak çok ciddi politika kararıdır" dedi. 

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ve Dempsey, Bakanlığın 2016 yılı bütçesiyle ilgili Senato Tahsisatlar Komitesi’ndeki oturuma katıldı.

Kongre üyelerinin sorularını yanıtlayan Carter, Suriye halkının bir yanda DAEŞ diğer yanda Esed rejimi arasında kaldığını kaydetti. Carter, bu noktada Suriyeli ılımlı muhalifleri kastederek kendilerinin bu iki tarafta mücadele verecek bir üçüncü güç yaratmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Suriye’de ve çevresinde "güvenli alanlar" kurulmasına yönelik soru üzerine Carter, bu alanların güvenliğinin nasıl sağlanacağı konusunun zorluk oluşturduğunu ifade etti. Carter, böyle bir şeye bölgedeki desteğin net olmadığına ve bunun "büyük bir muharebe misyonu" anlamı taşıdığına işaret ederek, "Önce böyle bir alan oluşturmak için, sonra da bunu elde tutmak için mücadele vermemiz lazım" diye konuştu.   

"Askeri açıdan uygulanabilir ama…"

Dempsey de bunun uygulanabilirliği ve etkinliğinin bölgesel partnerlerin dahil olmasını gerektirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

"ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Avrupa Komutanlığı ve Türk meslektaşlarımızla, bir süredir bu tür bir olasılığın planlamasını yapıyoruz. Askeri olarak bunu yapabiliriz. Ancak, bu ek maliyete yol açar. Başka yerlerdeki kaynakların tekrar konuşlandırılması gerekir.

Açıkçası, gelecek 5 yılda (bütçede) bir 250 milyar dolar daha kaybetmekle yüz yüze olduğumuz bir ortamda, dünyada daha fazla şeyler yapmaktan bahsetmenin biraz ‘mantıksal uyumsuzluk’ oluşturduğuna işaret etmek istiyorum. Askeri olarak uygulanabilir ama bunu yapmak çok ciddi politika kararıdır."

AA

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.