Suriye'de 3 bölgede geçici ateşkes

Suriye'de 3 bölgede geçici ateşkes

Muhalif Ahraru'ş Şam Hareketi ile Esed rejimi adına müzakereleri yürüten Tahran yönetimi arasında Suriye'deki 3 bölge için geçici ateşkes sağlandı.

A+A-

Esed güçleri ile Suriye muhalefeti arasında Zebadani ile Şii nüfusun çoğunlukta olduğu Kafraya ve Fua köylerinde 48 saatlik geçici ateşkes sağlandığı bildirildi.

Muhalif kaynaklardan alınan bilgiye göre, ateşkes anlaşması ile Esed güçleri ve Hizbullah militanları ile Suriyeli muhalifler arasında İdlib kırsalındaki Şii nüfusun çoğunlukta olduğu Kafraya ve Fua köylerine karşılık, Şam'ın kuzeydoğusunda yer alan Zebadani ilçesine Esed rejimi destekli Hizbullah güçlerinin saldırıları durdurması karşılığında 48 saatlik ateşkes yapıldı. 

Ahraru'ş Şam İslami Hareketi kaynakları saat 06.00 itibariyle 48 saatlik geçici ateşkesin yürürlüğe girdiğini ve Kafraya, Fua cepheleriyle eş zamanlı olarak Zebadani cephesinde askeri operasyonların durduğunu kaydetti.

Kaynaklar, geçici ateşkesin müzakere tarafları arasında "iyi niyet göstergesi" ve söz konusu bölgelerin akıbetine ilişkin diyalog yolu açılması çerçevesinde yapıldığını ifade etti.

Söz konusu bilgilere ilişkin, bağımsız kaynaklar, Hizbullah, İran veya Esed yönetimlerinden açıklama yapılmadı.

Geçici ateşkes Esed rejimi destekli Hizbullah güçlerinin bir aydan uzun süredir Zebadani'ye saldırmasına tepki olarak muhaliflerin Kafraya ve Fua köylerine saldırıya başladığını açıklamasından 3 gün sonra gerçekleşti.

Ahraru'ş Şam geçen hafta, rejim ve Hizbullah militanlarının Zebadani ilçesine düzenlediği saldırıları sonlandırması için Esed yönetimi adına İran heyetinin yürüttüğü müzakereleri, İran heyetinin Zebadani'nin muhalif savaşçılar ve sivillerden arındırılması, sivillerin başka bölgelere göç ettirilmesi konusundaki ısrarı nedeniyle durdurduğunu duyurmuştu.

İran, Suriye rejimi ile Hizbullah üzerinde büyük etkisi bulunması ve Fua ile Kafraya köylerinde Şii nüfusun çoğunlukta olması nedeniyle muhaliflerle söz konusu 3 bölgeye ilişkin müzakereleri yürütüyordu.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.