Suriye rejimi sivilleri açlığa terk ediyor

Suriye rejimi sivilleri açlığa terk ediyor

Rapora göre, insanlar teslim olma ve açlığa mahkûm olma arasında seçim yapmaya itiliyor

A+A-

BM Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonunun hazırladığı rapora göre, 250 binden fazla kişinin kuşatma altında olduğu Suriye'de rejim insanları açlığa terk ediyor.

Raporun BM İnsan Hakları Komisyonu’na sunulmasından önce Cenevre Ofisi’nde basın toplantısı düzenleyen Araştırma Komisyonu Başkanı Paulo Sergio Pinheiro, Yermuk Kampı çevresinde ve Şam'ın bazı bölgelerinde süren çatışmaların bir an önce sona ermesi gerektiğini söyledi.

Rapora göre, Suriye’de rejim güçleri tarafından sivillerin yaşadığı bölgelere düzenlenen geniş çaplı saldırılar ve kuşatmalar toplu ölümlere sebep oluyor.

Suriye'de 250 binden fazla insanın kuşatma altında olduğu ve bombardımana maruz kaldığı belirtilen rapora göre, insanlar teslim olma ve açlığa mahkûm olma arasında seçim yapmaya itiliyor.

Hem hükümet yanlısı hem de muhalif grupların katliamlar yaptığına işaret eden Pinheiro, “Güvenlik Konseyi ülkede işlenen suçları Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşımayarak suçların cezasız kalmasına yol açıyor" dedi.

Rapora göre, muhalif gruplar da bazı bölgeleri kuşatma altında tutuyor. Bunlar arasında Halep’teki Nubul ve Zahra bölgeleri ve Hama’daki Gab Vadisi’nin bir kısmı var.

‘IŞİD insanlığa karşı suç işliyor’

Komisyonun hazırladığı raporda Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) de yer alıyor. Rapora göre IŞİD sivillere karşı saldırılarını artırdı ve örgütün hâkim olduğu Rakka bölgesinde işkence yaparak insanlığa karşı suç işledi.

BM Bağımsız Araştırma Komisyonu’nun yedincisini yayınladığı rapor, 15 Temmuz 2013 ve 20 Ocak 2014 tarihleri arsında yapılan 563 mülakata ve toplanan delillere dayanıyor.

Suriye'ye girmesi Esed rejimi tarafından kabul edilmeyen komisyonun görev süresi bu ay itibariyle sona eriyor.

Suriye’de yaklaşık 140 bin kişinin ölümüne neden olan iç savaş üçüncü yılını doldurmak üzereyken, ülkedeki insani durum felaket boyutuna ulaşmış durumda.

Son aylarda Şam’daki Filistinli mültecilerin ağırlıkta olduğu Yermuk kampı ve aylardır rejimin kuşatması altında olan Humus kentine insani yardım girişi sağlanmıştı.

Ancak ülkenin hemen her yerinde rejimin kuşatması altında bulunan veya ulaşılması zor olan çok sayıda bölge var.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.