Suriye için 'Sana İhtiyacım Var' kampanyası başladı

Suriye için 'Sana İhtiyacım Var' kampanyası başladı

Suriye'de, başta çocuklar olmak üzere kadın, yaşlı ve hastaların hayata tutunabilmeleri için düzenlenen kampanya başlatıldı

A+A-

Suriye'de, başta çocuklar olmak üzere kadın, yaşlı ve hastaların hayata tutunabilmeleri için Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılayı, HAK-İŞ, Diyanet Vakfı, Memur-Sen ve Anadolu Ajansı ile İnsani Yardım Platformu çatısı altında toplanan çok sayıda yardım kuruluşu, vakıf, dernek ve meslek örgütünün katılımıyla "Sana İhtiyacım Var" yardım kampanyası başlatıldı.

"Sana İhtiyacım Var" yardım kampanyasının tanıtımı, Haliç Kongre Merkezi'nde yapıldı.

İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) Genel Sekreteri ve İnsani Yardım Platformu Koordinatörü Ali Kurt, toplantıda yaptığı konuşmada, Suriye'de Mart 2011'de başlayan ve yaklaşık 3 yıldır devam eden iç çatışmaların olanca hızı ve acımasızlığıyla devam ettiğini, 150 bin kişinin hayatını kaybettiğini, 6,5 milyon insan kendi ülkesinde mülteci durumuna düşerken, 3 milyon kişinin ülkesini terk etmek zorunda kaldığını anlattı.

Savunmasız insanların türlü işkenceyle nasıl katledildiğini gösteren fotoğrafların, Cenevre-2 görüşmeleri öncesi dünyanın gözleri önüne serildiğini belirten Kurt, şöyle devam etti:

"Bu ölçüsüz savaştan kaçan 1 milyona yakın kardeşimiz ülkemize sığındılar. Çoğu kadın ve çocuktan oluşan bu insanların her şeye ihtiyacı var. Suriye içinde kalanlar daha zor durumdalar. Ağır kış ve savaş şartlarının acımasız gerçekleştiği tüm tartışmaların ötesinde karşımızda duruyor. Her gün yüzlerce insan ölürken, aslında insanlık ölüyor. Mazlumun dini, inancı, ırkı hiç önemli değildir. Maalesef hür dünya, tamamen kendi bölgesel çıkarları istikametinde hesap yaparken, insanlık onuru tüm insanların gözü önünde hoyratça çiğneniyor."

 "Kardeşlerimize ellerimizi uzatıyoruz"

Ali Kurt, sivil toplum kuruluşları olarak olumsuz şartlar karşısında daha nitelikli bir yardım koordinasyonu temin etmek için İDSB koordinatörlüğü ve AFAD desteğinde şekillenen "İnsani Yardım Platformu" çatısı altında toplandıklarını anlattı. Kurt, "Meslek kuruluşlarımızın, vakıf ve derneklerimizin de katılımı ve desteğiyle başta çocuklar olmak üzere, özellikle kadın, yaşlı ve hastaların hayata tutabilmeleri, dertlerine çare, yaralarına merhem olmak için 'Sana İhtiyacım Var' adı altında yeni bir yardım kampanyası başlatıyoruz. Gerek ülkemizde gerekse Suriye toprakları içinde evini terk etmek zorunda kalmış kardeşlerimize bu kampanya ile ellerimizi uzatıyoruz" diye konuştu.

"Tek amaç, dara düşen insana yardım etmek"

AFAD Müdahale Daire Başkanı Fatih Özer ise geçen yıl "Suriye için... Bir Ekmek Bir Battaniye" kampanyasının düzenlendiğini hatırlatarak, AFAD koordinasyonunda elektronik yardım dağıtım sistemi üzerinden yardım kuruluşlarının katkılarıyla 170 milyon liranın üzerinde ayni ve nakdi yardımın, barınma merkezlerinin dışında bulunan Suriyeli mağdur halka ilaç, battaniye, su olarak ulaştığını anlattı.

"Artık bıçak kemiğe dayanmıştır"

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Cenevre'de yapılan toplantıya, Birleşmiş Milletler'e, Avrupa Birliği'ne, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu'na, Uluslararası Kızılhaç Komitesi'ne, ABD'ye, Rusya'ya, İran'a ve bu konuyla ilgilenen tüm dünya kamuoyuna şu çağrıyı yaptı:

"Şimdiye kadar bazı tereddütleriniz olabilir, bazı siyasi çekişmeler karşısında tarafsızlığınızı muhafaza etmek isteyebilirsiniz ama son basında gösterilen katliam görüntülerine karşı artık lütfen sessizliğinizi bozun, insanlık, adalet yanında yerinizi alın."

"Bir medeniyet mücadelesi olduğunu görmemiz lazım"

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ise "Sana İhtiyacım Var" kampanyasının sadece bir yardım kampanyası olmaması gerektiğini söyledi.

"Türkiye'den gidecek yardımlara acil ihtiyaç var"

Koordinatör Vali Veysel Dalmaz da geçen yıl düzenlenen kampanyanın çok faydalı olduğunu belirterek, "Ama arkadan sanki orada her şey bitmiş, savaş bitmiş, insanlar normal hayata dönmüş gibi yardımlar bir noktada kesilme noktasına geldi. Birkaç kuruluşumuz yardımlarına devam ediyor ancak alanda ciddi sıkıntılar var" diye konuştu. Suriye'de Türkiye'den gidecek yardımlara acil ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Dalmaz, Suriye'deki durumun iyi anlatılması gerektiğini vurguladı.

"Suriye'deki tablo değişmelidir"

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) Başkanı Hamza Akbulut, Suriye'deki durumun çok ağırlaştığını, milyonlarca kişinin ölüm korkusuyla evinden uzakta yaşadığını ifade ederek, iç savaş sebebiyle ulaşılmaz yerlerde sıkışıp kalan, yardıma ihtiyacı olan, açlık sınırının altında yaşayan milyonlarca insan bulunduğunu belirtti.

"İlaç ve tıbbi malzeme desteği vereceğiz"

Yeryüzü Doktorları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Kınık da AA muhabirine yaptığı açıklamada, kampanyada ihtiyaç duyulan ilaç ve tıbbı malzeme ve ilk yardım kiti ve sağlık hizmeti konusunda destek vereceklerini ifade etti.

Toplantıya AA Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Ömer Ekşi, Uluslararası Rabia Platformu Koordinatörü Cihangir İşbilir, İyilikder Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Sekteri Ahmed Sayid Öner, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Osman Atalay, Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nden Veysel Bahtiyaroğlu, Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz,  Kimse Yok mu Derneği Genel Müdürü Celal Türkoğlu, Sadakataşı Derneği Başkanı Kemal Özdal'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kurum ve kuruluşun temsilcileri de katıldı. Katılımcılar, toplantının ardından fotoğraf çektirdi.

Kampanyayı, AFAD, HAK-İŞ, İDSB, Memur-Sen, TGTV, TDV, Uluslararası Rabia Platformu desteklerken, vatandaşlar 18 sivil toplum kuruluşu aracılığıyla kampanyaya destek verebilecek.
Kampanyaya ilişkin ayrıntılı bilgiye "www.sanaihtiyacimvar.org" sitesinden ulaşılabilecek.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
İlgili Haberler