Suriye için iki günde iki toplantı

Suriye için iki günde iki toplantı

Moskova’dan gelen açıklamaya göre; ABD, Rusya, Türkiye, Suudi Arabistan, Katar ve İran İsviçre’nin Lozan kentinde Suriye’deki iç savaşı görüşecek

A+A-

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İsviçre’nin Lozan kentinde ABD, Rusya, Türkiye, Suudi Arabistan, Katar ve İran dışişleri bakanlarının toplanacağını açıkladı. Cumartesi günü toplanması beklenen zirvede, Suriye’deki iç savaşı durdurmak için atılacak adımlar ele alınacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Cumartesi günkü toplantıdan sonra Pazar günü Londra’da Suriye krizinin çözümü konusunda uluslararası bir toplantı daha yapılacağını duyurdu. Bakan Kerry’nin yapacağı ziyaretlere dair detaylı bilginin paylaşılmadığı açıklamada, “Bakan Lozan’da önemli müttefiklerimizin dışişleri bakanları ve Londra’da ise bölgesel ve uluslararası önemli müttefiklerle bir araya gelerek, şiddetin azalması ve insani yardımların ulaşımı dahil üzere çok taraflı olarak Suriye krizinin çözümü konularını ele alacak” ifadesine yer verdi.

ABD ve Rusya uzun bir müzakere sürecinden sonra 9 Eylül'de Suriye'de ateşkes uygulanması konusunda anlaşmıştı. 12 Eylül'de yürürlüğe giren ateşkes ABD'nin Suriye'de Esed rejimine ait güçleri bombalaması ve Rusya ile rejimin Halep'te insani yardım konvoyunu hedef almasından sonra çökmüştü. 19 Eylül'den bu yana Halep yoğun bombardıman altında. En az 400 sivil öldü, yüzlerce kişi yaralandı.

ABD yönetimi 3 Ekim'de, Rusya ile Suriye'de çatışmaların durdurulması anlaşması çerçevesindeki ikili temasları durdurma kararı almıştı. 

Aljazeera

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.