Sur ve Diyarbakır'a müjde

Sur ve Diyarbakır'a müjde

Bakan Murat Kurum, Sur ve Diyarbakır'ın eskisinden daha güzel hale getirileceğini söyledi.

A+A-

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, PKK'lı teröristlerin 4 yıl önce gerçekleştirdiği saldırılar sonucu yıkıma uğrattığı Sur ilçesinde Bakanlık öncülüğünde yürütülen çalışmalarla ilgili incelemelerde bulundu.

Teröristlerin ateşe vererek tahrip ettiği, restorasyonu büyük ölçüde tamamlanan Fatih Paşa Camisi'ne (Kurşunlu Camisi) geçen Kurum, daha sonra İçkale'de Diyarbakır'a kazandırılan millet bahçesine ilişkin bilgi aldı. Kurum burada yaptığı açıklamada, tarihi eserlerin restorasyonu ve ihyası için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

"Büyük bir dönüşüm projesi başlattık"

"Çukur siyaseti yapan bölücü terör örgütü PKK'nın Sur'a verdiği zararları, açtığı çukurları kapatmak, yıktığı evleri yeniden yapmak için ilçede büyük bir dönüşüm projesi başlattık." diyen Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün hem Sur içi ve dışında tarihi binalarımızdan tutun, camilerimizi, kiliselerimizi yıkan, tarihimize ve kültürümüze büyük zarar veren terör örgütünün yıktığı evleri, kiliseleri, camileri yeniden onarmak için büyük bir azim ve gayretle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu anlamda Sur içinde bin 500 tescilli binamızın yapımını hızlı bir şekilde sürdürüyoruz. Birçok camimizin restorasyonunu gerçekleştirdik. Kiliselerimizin restorasyonunu gerçekleştirmek üzere ihalelerimizi yaptık ve kilise restorasyonlarını da gerçekleştiriyoruz."

"İki millet bahçesini bitirdik"

Halkın gezebilmesi için millet bahçeleri yaptıklarına işaret eden Kurum, "Şu an üzerinde bulunduğumuz alan Diyarbakır'a kazandırdığımız millet bahçesidir. Bu anlamda iki millet bahçemizi bitirdik. Stadyumun olduğu alanda da üçüncü millet bahçesini en kısa zamanda gerçekleştireceğiz. Bunu da Diyarbakır'a ve bölge halkına kazandırmış olacağız." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 31 Mart seçimleri için açıkladığı 11 maddelik manifestoyu hatırlatan Kurum, paylaşılan projelere bakıldığında artık dünyada ülkelerin değil, şehirlerin yarıştığını vurguladı.

"Diyarbakır çok önemli bir şehrimiz"

"Marka şehirler yapmak, vatandaşın yaşam kalitesini artırmak amacıyla altyapıdan, üstyapıya birçok projeyi AK Parti belediyeciliğiyle, gönül belediyeciliğiyle vatandaşa sunmamız gerekir. Bu noktada Diyarbakır çok önemli bir şehrimiz. Bölge için en önemli potansiyelimiz." ifadelerini kullanan Kurum, geçmişte bakanlar, milletvekilleri ve valilerin bölgeye çok büyük hizmetler yaparak bölgeyi adeta ihya ettiğini, bölgede gönüller inşa edeceklerini belirtti.

Sur'da otel bölgesi oluşturulacak

Kurum, bir gazetecinin Sur'daki çalışmaların ne zaman tamamlanacağına ilişkin sorusu üzerine şu değerlendirmeyi yaptı:

"Burada konut olarak bin 500 tescilli eserimiz var. Bunların 320'sinin bir ay içinde ihalesini gerçekleştireceğiz. Bu ihaleleri de gerçekleştirdiğimiz zaman bir otel bölgesi düşünüyoruz. Butik otellerin yer aldığı, buraya gelen vatandaşlarımızın, turistlerimizin bu otellerde ikamet edeceği ve vakit geçirebileceği butik oteller düşünüyoruz. Bununla ilgili de otellerin ihalesini gerçekleştireceğiz. Dolayısıyla 1-1,5 ay içerisinde burada ihale edilmemiş, yapımına başlanmamış hiçbir inşaatımız kalmayacak."

"Sur, Diyarbakır eskisinden daha güzel bir hal alacak"

Kiliseler ve tescilli konutlarla ilgili de süreci başlattıklarına dikkati çeken Kurum, ihale sürecinin Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Bakanlık arasında yürütüldüğünü aktardı. Kurum, çalışmalara ilişkin şunları kaydetti:

"Bu yıl içerisinde burası büyük oranda toplanacak. Bu proje bittiği zaman Sur eskisinden daha güzel, Diyarbakır eski Diyarbakır'dan daha güzel bir hal alacak. İnşallah önümüzdeki yıl içerisinde burada yaşam tam anlamıyla başlamış, burası tarihin, kültürün ve ecdadın bize bıraktığı eserler içinde tüm milletimizin vakit geçireceği çok önemli bir mekan olacak. Ticari aksların olduğu ve bu ticari aksların içerisinde millet kıraathaneleri, kültür merkezlerinin olduğu, kadınların, çocukların ve gençlerin vakit geçirebilecekleri tüm alanları da proje içerisinde yapmaya gayret ediyoruz."

AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.