1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sultan 1. Murad Han dualarla anıldı!
Sultan 1. Murad Han dualarla anıldı!

Sultan 1. Murad Han dualarla anıldı!

Osmanlı padişahlarından Sultan 1. Murad şehit edilişinin 626. yıl dönümünde Kosova’daki kabri başında dualarla anıldı.

A+A-

Kosova Meydan Muharebesi sonrası savaş meydanını gezerken bir Sırp askeri tarafından şehit edilen Sultan Murad Hüdavendigar Han, Priştine’de iç organlarının bulunduğu kabri başında anıldı. Büyük padişahı şehit eden Miloş Obiliç’in adını taşıyan kasabadaki şehitlikte düzenlenen anma törenine Kosova Cumhuriyeti Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Songül Ozan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Obiliç Belediye Başkanı Cafer Gaşi, Mamuşa Belediye Başkanı Arif Kütüç, Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Ternava ve TİKA Kosova Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü ile Türk, Kosova ve Makedonyalı onlarla kişi katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan anma törenleri, 1. Murad Hüdavendigar’ın duası önce Türkçe, ardından da Kosovalı ses sanatçısı Basri Müştaklı tarafından Arnavutça okundu. Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Sultan Murad Hüdavendigar Han’ın şehit edildiği savaş ile ilgili tarihi bilgiler verdi.

Kosova Cumhuriyeti Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, törende yaptığı konuşmada, “Geçmişten aldığımız dersler, toplumsal tecrübeleri bir fırsata dönüştürülmüştür. Halklar arasında akrabalıklar kurulmuştur. Umuyorum bu törenin anlamıyla devam edecektir. Daha gelişmiş, kalkınmış bir dünya, halklar arasında daha fazla dostluklar kurulmasını temenni ediyorum. Kosova’ya desteklerinden dolayı Türkiye’ye teşekkür ediyor, bu desteklerin devam edeceğini diliyorum” diye konuştu.

“KOSOVA’YA DESTEĞİMİZ HER ALANDA SÜRECEK”

Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Songül Ozan, Osmanlı döneminin 3. Padişahı olan Sultan Murad Hüdavendigar türbesinin Balkanlarda saygı ve hoşgörüyü temsil ettiğini ifade ederek, “Türk halkı devamlı Kosova halkının yanında olmuştur. Kardeş Kosova halkına olan desteğini her alanda sürdürmektedir. Devlet olarak yapılan işbirliklerinden memnunluk duyuyor, daha da ileri götürülmesini temenni ediyoruz. Bu anlamda belediyelerimizin işbirliğini sürdürmeye devam edeceğiz. Bu türbede Sultan Murat Hüdavendigar’ın manevi huzurunda en büyük dileğim, barış dolu yarınlara birlikte yürümeleridir” dedi.

“KOSOVA BİZİM KARDEŞİMİZ, YÜZYILLARDIR BERABERİZ”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 626 yıl önce Sultan Murad Hüdavendigar’ı şehit düştüğü yerde anıyoruz. Bu törenle birlikte 626 yıl önce bu topraklara kültürü getiren, burada şehit düşen Murad Hüdavendigar’ı rahmetle anıyoruz. Bu törene katkı koyan herkese teşekkür ediyoruz. Bize yakışan bu. İstiyoruz ki, bu törenleri her yıl daha iyi şekilde analım. Yıllar önce bu topraklara barışı, huzuru getirdiğini her yere anlatalım. Kosova bizim kardeşimiz. Yüzyıllardır beraberiz. Bağımsızlığında hep birlikteydi. Kosova’yı ilk tanıyan Türkiye ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan oldu. Kosova’nın ekonomik ve turizm açısından gelişmesi için Türkiye her türlü desteği verecektir. Biz yüzyıllardır bu hizmeti desteği verdik ve bundan sonra da birlikte yürüteceğiz. Biz bit bütünün iki yarısıyız. İnşallah bu sıkıntıları da hep birlikte atlatacağız” dedi.

“AMACIMIZ KOSOVALILARIN MUTLU OLMASI”

Kosova ile Türkiye arasında birçok ortak yönlerin bulunduğunu ifade eden Altepe, “Bizim ortak yönümüz çok. Dünya tarihini değiştiren büyük Hakan Murad Hüdavendigar da en büyük ortak yönümüz. Murad Hüdavendigar, buradaki insanların daveti üzerine geldi. Burada zulüm vardı, o zulmü sona erdirmek için buralara geldi. Onun her gittiği yerde sulh oldu ve yeni eyaletler kuruldu. O gerçekten örnek bir komutandı. Kendi topraklarını 5 kat daha fazla büyüten bir Hakandı. Diğer komutanlardan farklıydı. Sonuçta savaşı kazandı ve burada haince şehit düşüldü. Onu şehit eden hain de Osmanlı askerleri tarafından öldürülerek buraya gömüldü. Biz değerlerimize sahip çıkacağız. Bizim amacımız Kosovalıların mutluluğunun artması. Bizler bir şey almaya gelmiyoruz, bir şeyler vermeye geliyoruz. Her zaman da Kosovalıların yanında olacağız. Büyük hükümdar Murad Hüdavendigar’ı rahmetle anıyoruz” diye konuştu.

“HEM MURAT HÜDAVENDİGAR’I HEM DE KİMLİĞİMİZİ ANIYORUZ”

Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Ternava, Kur’an’da buyurduğu gibi şehitlerin ölmeyeceğini belirterek, “Rusya dağlarından inmiş sınavların hükmü altındaydık. Onların amacı halkımızı yeryüzünden silmekti. Sultan Murat geldi ve bunları defetti. Ondan sonra 500 yıl bu topraklarda birlikte yaşadık ve hükmettik. Dilimizi, dinimizi koruduk. Bu süre zarfında tarihte ilk kez kendi alfabemizi kurduk. Bu süre zarfından 40’a yakın bakan ve vezir verdik. Sultan Murat’ı anarak aslında biz kendi kimliğimizi de anıyoruz" dedi.

“BALKANLAR BİZİM KARDEŞİMİZ, ÇALIŞMALARIMIZLA KARDEŞLİK BAĞLARIMIZ GÜLENECEK”

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Sultan Murad Hüdavendigar’ı, 2006 yılından beri Osmangazi Belediyesi olarak hem Bursa’da hem de Kosova’daki kabri başında andıklarını ifade etti. Dündar, “Murad Hüdavendigar Han, bölgeye hoşgörü ve kardeşliği getirdi. Murad Hüdavendigar Han’ın yolunda, bizler de kardeşlik, barış için buralardayız. Tarihten gelen kardeşliği devam ettirmek için, yeniden buluşmak için, yeni Kosova Cumhuriyeti’ni desteklemek için buralardayız. İki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için çalışıyoruz. Mamuşa’da yaptığımız hizmet binasıyla burada sizlerle yan yana oluyoruz. Balkanlar bizim kardeşimiz. Buradaki çalışmalarımızla kardeşlik bağlarımız güçlenecek. Obilic Belediyesi bize ev sahipliği yapıyor. Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Ternava da burada bize ev sahipliği yapıyor. Teşekkür ediyoruz. Murad Hüdavendigar’ı bir kez daha anıyoruz. 626 yıl önce atmış olduğu bu adımı, tesisi bizler için onurdur. Bizler de bu görevi devamını, barış ortamını sağlamak en büyük düşüncemiz. Ekonomik ve siyasal alanda gelişmesi temennimizdir” diye konuştu.

Obiliç Belediye Başkanı Cafer Gaşi, anlamlı günde olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Şehitleri hatırlamak gelecek için çok daha fazla çalışmaktır. Biz belediye olarak Osmangazi belediyesi ile işbirliği içindeyiz. Özellikle kültür alanında işbirliğini daha fazla arttırmayı düşünüyoruz” dedi.

Konuşmalar ve duaların ardından tören sonunda misafirlere Başbakanlık ve Osmangazi Belediyesi tarafından getirilen hediyeler dağıtıldı ve meşhur Arnavut böreği ikram edildi.

iha

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.