Şükür Risalesi Çalıştayı yapılacak

Şükür Risalesi Çalıştayı yapılacak

Risale Akademi, “Şükür Risalesi Çalıştayı” düzenliyor

A+A-

Risale Akademi, “Şükür Risalesi Çalıştayı” düzenliyor. 1 Mart 2014 Cumartesi günü, Akademi’nin Ankara’daki merkezinde düzenlenecek çalıştayda Şükür konusu tüm ayrıntılarıyla değerlendirilecek.

Risale Akademi’den yapılan açıklamada, insana verilen bunca nimetlere karşı, şükrü unutmuş olduğu; şükürden şirke kaymasına yönelik tehditlerin arttığı; sonuçta şükürsüz toplumlarla yüz yüze olduğumuz bugünlerde Şükür Risalesi çalıştayının yapılmasının öneminin altı çizilmektedir.

Açıklamada, insani yaşam standartlarının yükseldiği modern ve teknolojik dünyada, farklı his ve heveslerin dürtüleriyle hırsın ve sömürünün şiddetlenmesiyle, kaçınılmaz çatışmaları yaşamanın eşiğinde olan insanoğlunun, bugün geçmiştekinden daha fazla şükre ihtiyacı olduğu vurgulanmaktadır.

Yeryüzündeki sosyal ve siyasi olumsuz çalkantıların, haddi aşmalarla hak ve hukuka yapılan tecavüzlerin ve savaşların temelinde yatan esas saikin şükürsüzlük olduğu vurgusunun yapıldığı açıklamada, bu çalıştayın haris, gaddar, kanun tanımaz, muhteris, hukuksuz insanlar tarafından kirletilen dünyamızın yeniden sulh ve sükûna, küresel barışa ve küresel paylaşıma hizmet edeceği vurgulanmaktadır.

Bediüzzaman Said Nursi’nin kaleme aldığı Şükür Risalesi bağlamında farklı açılımların ele alınacağı çalıştayda insanın şükürde bulunması çağrısında bulunulacak; hayatın tüm alanlarında, hırs ve ihtirasla elindeki nimetlerin kadrini bilmesi gereken insanlara şükre medar olan onca nimetler yeniden hatırlatılacak.

Şükre dair tüm ayrıntıların ve pratik uygulamalara ilişkin tüm detayların ele alınacağı çalıştay Akademinin Ankara salonlarında yapılacak; tebliğcilerin hazırladığı tebliğler 20’ye yakın müzakereci tarafından tartışılacak. Çalıştaya, ayrıca, sınırlı sayıda dinleyici de kabul edilebilecek.

Şükür Risalesi Çalıştayın Tebliğ Konuları Ve Tebliğ Vereceklerin Listesi
 
Prof. Dr. Himmet UÇ- Risale-i Nur Nimetine Nasıl Şükrederiz? 
Bestami Said ÇİTÇİ - Günlük Hayatımızda Şükrün Yansımaları
Prof. Dr. Bilal Sambur - Allah İnsan İlişkisinde Anahtar Tutum Şükür.
Prof. Dr. Mehmet AYBAK - Şükür Fizyolojisi
Cemil KARA – Şükürsüz İnsan Olur mu?
 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.