Subhanallah! Uzaydaki gözün en net görüntüsü alındı

Subhanallah! Uzaydaki gözün en net görüntüsü alındı

Boyutları Güneş'in boyutlarının oldukça üzerinde, Güneş'e göre 18 kat daha parlak ve 3 bin Kelvin daha sıcak

Avrupa Güney Gözlemevi, Şili'nin kuzeyinde Atacama Çölü'nde bulunan Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizgesi (ALMA) radyo teleskoplarının, ‘Sauron gözü’ de denen Fomalhaut yıldızının şu ana kadarki en net görüntülerini aldığını bildirdi.

Fomalhaut yıldızı güney yarımkürede, Dünya'ya nispeten yakın bir konumda yer alan genç ve parlak yıldızlar grubuna ait. Dünya'dan 25 ışık yılı uzakta olan Fomalhaut yıldızının boyutları Güneş'in boyutlarının oldukça üzerinde. Fomalhaut ayrıca Güneş'e göre 18 kat daha parlak ve 3 bin Kelvin daha sıcak.

​2008'de uzay bilimcileri, yıldızın etrafında toz ve gazlardan oluşan diskin içinde dev bir gezegen olabileceği tezini ortaya koymuş, ancak söz konusu araştırma eleştirilmiş ve diğer araştırmalarla böyle bir gezegenin olamayacağı kanıtlanmaya çalışılmıştı.

​2012 yılında ise Hubble teleskobundan ve diğer teleskoplardan alınan görüntüler, toz ve gazlardan oluşan diskin içinde gerçekten de bir gezegenin varlığını gösterdi. 

​ALMA teleskoplarından alınan yeni görüntüler de bu gezegenin varlığını doğruluyor. Bilimcilerin belirttiği gibi yıldız sisteminde böyle bir ‘Sauron gözü', ancak içinde göktaşlarını ve kuyruklu yıldızları yörüngelerin dar alanına çekip birbiriyle çarpışmasına neden olan bir gezegenin olması halinde oluşabiliyor.

Bilimciler, uzaydaki ‘gözün' Dagon'un oluşumuna ışık tutacağını, ayrıca Dünya'nın ve diğer gezegenlerin ikizlerinin hangi sıklıkta oluştuğunu anlamamıza yardımcı olacağını umuyor. Sputnik

sauron.jpg

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
2 Yorum