Subhanallah: Okyanusların en gizemli mahluklarından biri görüntülendi

Subhanallah: Okyanusların en gizemli mahluklarından biri görüntülendi

ABD'deki deniz biyologları, okyanusların en gizemli hayvanlarından birini görüntüledi.

Suların derinliklerinde yaşayan yüksek yüzgeçli ejderhabalığının (highfin dragonfish) videosu 3 Mayıs'ta paylaşıldı.

Monterey Körfezi Akvaryum Araştırma Enstitüsü'nden uzmanlar, körfezin derinliklerini uzaktan kumandalı araçlarla 30 yıldır araştırıyor. Bu süreçte aralarında bazı ejderhabalığı türlerinin yer aldığı birçok şaşırtıcı hayvanla karşılaşıldı.

Ancak yüksek yüzgeçli ejderhabalığı tespit edilmesi en zor balıklardan biri.

Latince adı Bathophilus flemingi olan torpido şeklindeki bu yaratık, 16,5 santimetre uzunluğa ulaşabiliyor. Hayvanın metalik bronz renkli pulları, derinlerde yaşayan diğer balıklarınkine benzemiyor. Bronz rengin bir kamuflaj şekli olabileceği düşünülüyor.

Zira söz konusu renk, okyanusun derinliklerindeki mavi ışığı emiyor ve hayvan karanlıkta neredeyse görünmez hale geliyor. Bu özellik, avını pusuya düşürerek yakalayan ejderhabalığının işini kolaylaştırıyor. Gizemli yaratıklar karanlıkta süzülürken, daha küçük balıkların ve kabukluların yanından geçmesini bekliyor.

Ejderhabalığının çenesinden uzanan parlak ipliğe benzeyen biyolüminesans özellikli filament de kurbanları kendisine çekiyor. Bazı canlı organizmaların kimyasal reaksiyonlar sonucunda ışık üretmesiyle oluşan parıltıya biyolüminesans deniyor.

Av yeterince yaklaşınca, ejderhabalığının keskin dişlerle dolu büyük çenesi devreye giriyor.

Bununla birlikte bu hayvan, biyolüminesansı kendisini yiyebilecek yaratıklardan korunmak için de kullanıyor.

Görüntüyü yakalayan ekibin başındaki Bruce Robison, avlanmayı şöyle açıkladı:

Ejderhabalığı biyolüminesan filament cazibesini, parlak ışık noktasını gören, yiyebileceği kadar küçük bir şey olduğunu düşündüğü için ona doğru çekilen avları cezbetmek için kullanıyor.

Robison, denizdeki birçok yırtıcının avlarının siluetini veya gölgesini tespit ederek avlandığını ve ejderhabalığının biyolüminesansı kullanarak siluetini yok ettiğini ve kendisini koruduğunu belirtti.

Görüntülenen ejderhabalığı 300 metre derinlikte yakalandı. Araştırmacılar, bu türü 30 yılda sadece 4 kez gördüklerini bildirdi. Independent Türkçe

RİSALE-İ NUR'DAN

Dört yüz bin hayvanî ve nebatî taifelerden mürekkep bir ordu-yu Sübhânînin ayrı ayrı erzak, esliha, elbise, talimat, terhisat cihetinde gayet intizamla, hiçbirini şaşırmayarak, vakti vaktine verilmesiyle koyduğu o sikke-i tevhid misillü, insanın yüzüne de, her bir yüzün umum yüzlere karşı birer alâmet-i fârika bulunmasıyla koyduğu sikke-i vahdâniyet gibi, her bir masnuun yüzünde, cüz'î olsun küllî olsun, birer sikke-i tevhid ve her bir mahlûkun başında, büyük olsun küçük olsun, az ve çok olsun, birer hâtem-i ehadiyet müşahede edilir. Ve bilhassa zîhayat mahlûkların sikkeleri çok parlaktırlar. Belki, her bir zîhayat kendisi dahi, birer sikke-i tevhid, birer hâtem-i vahdet, birer mühr-ü ehadiyet, birer turra-i samediyettirler. (İkinci Şua)

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.