Subhanallah! Kalbi görünen 'cam kurbağa' bulundu

Subhanallah! Kalbi görünen 'cam kurbağa' bulundu

Cenab-ı Hakk'ın akılları hayrette bırakan sanatından bir örnek daha

Ekvator'daki Amazon ormanlarında yeni bir kurbağa türü keşfedildi. 'Hyalinobatrachium yaku' adı verilen kurbağanın kalbi çıplak gözle görülebiliyor.

Bilim insanları Ekvator'daki Amazon ormanlarında 2013 ve 2016 yılları arasında yapılan bir dizi saha araştırması neticesinde yeni bir kurbağa türünün keşfedildiğini duyurdu. 'Cam kurbağa' olarak bilinen türe mensup olduğu açıklanan kurbağaya 'Hyalinobatrachium yaku' adı verildi. 

Bu alttür başının hemen arkasında bulunan koyu yeşil noktalarla diğer alttürlerinden ayırt ediliyor. Üremede de farklı özellikler gösteren ve boyu iki santimetreyi geçmeyen kurbağayı bilim adamları için asıl ilginç kılan ise saydamlığı. Sputnik'in haberine göre iç organları görünen yarı saydam derili cam kurbağalardan farklı olarak, bu alttürün karın ve göğüs bölgesini saran deri tamamen saydam; bu nedenle kalbi açıkça görülüyor. 

Ekvator'daki San Francisco de Quito Üniversitesi'nde türün tanıtımını yapan profesör Juan Guayasamin, New Scienctist'e konuşarak şimdiye kadar hep kurbağalarla çalıştığını ancak bu türün şimdiye kadar gördüklerinin en güzeli olduğunu söyledi.

Henüz keşfedilen kurbağanın, neslinin şimdiden tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.