Şubatta 702 bin 909 ton inek sütü toplandı

Şubatta 702 bin 909 ton inek sütü toplandı

Türkiye genelinde şubat ayında 702 bin 909 ton inek sütü toplandı.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), "Süt ve Süt Ürünleri Üretimi Şubat 2014" verilerini açıkladı.

A+A-

Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı, şubatta, bir önceki aya göre yüzde 0,7 azalarak 702 bin 909 ton oldu.
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı şubatta bir önceki aya göre yüzde 0,9, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri yüzde 10,7 artış gösterirken, inek peyniri üretimi ise yüzde 0,1 azaldı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, şubatta yoğurt üretimi bir önceki aya göre yüzde 3,4 azaldı, ayran üretimi ise yüzde 0,5 arttı.
Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,9 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,1; inek peyniri üretimi yüzde 7,9; koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitlerinde de yüzde 55,6 artış görüldü

Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; yoğurt üretimi şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,4, ayran üretimi de yüzde 11,6 artış gösterdi.
Şubatta ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı yüzde 3,53, protein oranı ise yüzde 3,26 olarak tespit edildi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.