Su sıkıntısını böyle giderecekler

Su sıkıntısını böyle giderecekler

Kocael'de kuraklık nedeniyle su seviyesi düşen Yuvacık Barajı'na, açılacak 100 kuyudan takviye yapılarak, su sıkıntısının giderilmesi hedefleniyor.

A+A-

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürü İlhan Bayram, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir haftadır devam eden yağmur sayesinde, Yuvacık Barajı'na 6 milyon 850 bin ve Kandıra Namazgaj Barajı'na 3 milyon metreküp su girişi olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Namazgah Barajı'nda 7,5 milyon, Yuvacık Barajı'nda 12 milyon 850 bin metreküp su bulunduğunu vurgulayan Bayram, "Yuvacık Barajı'ndaki su miktarı kentin ancak bir aylık ihtiyacını karşılayabilecek durumda. Bu yaz su sıkıntısı yaşamamak için Sapanca Gölü'nden su takviyesi almaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

Bayram, Yuvacık Barajı'nın doluluk oranının yüzde 25 civarında olduğunu kaydederek, "Geçen yıl mart ayında barajda 35 milyon metreküp vardı. Bu sene ise geçen yıla oranla 22 milyon metreküp daha az su bulunuyor" dedi.

100 derin su kuyusu açılacak

Bayram, su ihtiyacını kuyular açarak ve devreye alınmayan derelerden karşılayacaklarını aktardı.

Bayram, şunları söyledi:

"Kullar, Suadiye, Arslanbey ve Maşukiye bölgelerinde 100 kadar derin kuyu açacağız. Kuyulardan ve derelerden alacağımız suyu, Yuvacık Barajı'nda arıtıp, daha sonra şebekeye vereceğiz. Bu çalışmamızla ilgili ihalelerimiz tamamlandı. Kuyu açma çalışmalarımız devam ediyor. Buralardan alacağımız suyu, mayıs sonunda şebekeye vereceğiz. Şu an bahar mevsimi. Yağışlı olması gerekir ama meteorolojinin verdiği bilgiler pek parlak değil. Bu sene bir kuraklık yaşıyoruz ama vatandaşlarımıza susuzluk çektirmeyeceğiz. Her türlü tedbiri aldık. Su ne kadar bol olursa olsun, idareli ve israfetmeden kullanmak lazım. Hayatta insanoğlunun kullandığı, sentetiği olmayan, yapay yoldan elde edilmeyen birkaç unsurdan biri de sudur.
Vatandaşlarımıza, musluğa takıldığında hava kabarcığı oluşturan ve su kullanımını yarı yarıya düşüren filtreleri bedava dağıtıyoruz. Vatandaşlarımız rahat olsun. Her şey kontrolümüz altında."

Haber7

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.