Su seviyesi düşen baraj gölünde yerleşim yerleri ortaya çıktı

Su seviyesi düşen baraj gölünde yerleşim yerleri ortaya çıktı

Dicle Barajı'nın açılan kapaklarından birinin kopması sonucu su seviyesinin düşmesiyle geçmişte sular altında kalan Çarıkören Mahallesi'ndeki ev kalıntıları gün yüzüne çıktı.

Diyarbakır Dicle Barajı'nda, aşırı yağış nedeniyle biriken fazla suyun tahliyesi için 13 Aralık'ta açılan kapaklardan birinin kopmasının ardından 270 milyon metreküp suyun tahliye edilmesiyle baraj gölünde su seviyesi yaklaşık 10 metre düştü.

Su seviyesi düşen baraj gölünde, geçmişte su altında kalan bazı yerleşim yerleri ortaya çıktı.

Suyun çekilmesiyle Çarıkören Mahallesi'ndeki ev kalıntıları, Elyesa Peygamber'in Ziyaret Tepesi'ne taşınmadan önceki kabri, tarihi cami ve medrese ile mezarlar gün yüzüne çıktı.

Geçmişte bu mahallede oturan bazı vatandaşlar da eski evlerinin kalıntılarını gördü, sular altında bıraktıkları yakınlarının mezarlarını ziyaret edip dua etti.

Vatandaşlardan 53 yaşındaki Abdurrahman Kılıç, çocukluğunun geçtiği köyde baraj sularının yükselmesiyle ilçe merkezine taşındıklarını söyledi.

"Köyümüzü görünce çok sevindik"

Köylerinde o dönemde 78 hane bulunduğunu ve köyde oturanların akraba olduğunu belirten Kılıç, "O dönemde geçimimizi Dicle Nehri kenarında bulunan sebze ve meyve bahçelerinden yapardık" dedi.

Köylerinin 20 yılı aşkın süredir su altında olduğunu ve ilk defa suyun bu derece çekildiğini anlatan Kılıç, şöyle konuştu:

"Köy ortaya çıkınca sadece ben değil, bütün ailemiz evleri görmeye geldi. Köyümüzü görünce çok sevindik. Köyün tamamı daha çıkmamış, altı metre daha su çekilseydi köy tamamen ortaya çıkardı. Çocukluğum burada geçtiği için evimi görünce duygulandım. Birçok kişi mezarlarını buradan taşıdı fakat biz taşımadık. Benim ninemin ve dedemin mezarları burada. Bayramlarda vatandaşlar yakınlarının mezarlarına giderdi biz baraj gölünün yanına gelir yakınlarımız için dua ederdik."

36 yaşındaki Mehmet İnci de baraj gölünde ilk defa bu kadar suyun çekildiğini anlatarak, "İnsanlarımız, bu maneviyatlarımızı görsünler. Caminin yan tarafında Elyesa Peygamber'in türbesi var. Suların çekilmesiyle birlikte buradaki Elyesa Peygamber'in türbesi gün yüzüne çıktı. İnsanlarımız gelip buradaki tarihi görsünler, burada çok sayıda tarihi kalıntı var" dedi.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum