Şu an tıpkı Selahaddin Eyyubi dönemini yaşıyoruz

Şu an tıpkı Selahaddin Eyyubi dönemini yaşıyoruz

İslam Tarihçisi Prof. Dr. İhsan Sürreya Sırma, "Şu an tıpkı Selahaddin Eyyubi dönemini yaşıyoruz" dedi.

A+A-

Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen "Uluslararası Selahaddin Eyyubi Sempozyumu" başladı.

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, ilim ve irfanın merkezi olarak anılan Siirt'te Selahaddin Eyyubi'yi anlatan bir sempozyum düzenlenmesinin Siirt ve üniversite açısından anlam taşıdığını söyledi. O kültürün Selahaddin Eyyubi'yi ortaya çıkardığını kaydeden Tutulmaz, "Biz ne zaman ilimden irfandan uzaklaşmışsak İslam toplumları olarak maalesef İslam dışı güçler tarafından hep yönetilir konuma geldik." diye konuştu.

İslam toplumları ne zaman kendi kendini yönetme çabası gösterdiyse hemen içindeki gruplar tarafından bu düşüncenin bertaraf edilmeye çalışıldığını söyleyen Tutulmaz, "Bunu tarih hep yazmıştır ve bunu da biz çok yakın tarihte yaşadık. Artık birlik, dirlik olmaya ihtiyacımız var." dedi.

"Biz Müslümanlar Kur'an-ı Kerim'i anlamamışız"

Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı ve İslam Tarihçisi Prof. Dr. İhsan Sürreya Sırma da tarihin bir döneminde ilmin ihmal edildiğini, alimlerin asıldığını, kitapların rafa konulduğunu, bu nedenle bugün İslam coğrafyasının bu hale geldiğini kaydetti.

"Şu an tıpkı Selahaddin Eyyubi dönemini yaşıyoruz." diyen Sırma, şöyle devam etti: 

"İslam aleminin her tarafını geziyorum. Müslümanlar birbirinin düşmanı olmuş. ya İslam yanlıştır ya da bu insanlar yanlış. İslam doğru olduğuna göre, biz Müslümanlar yanlış yoldayız. Biz Müslümanlar Muhammed Aleyhisselam'ı anlamamışız. Biz Müslümanlar Kur'an-ı Kerim'i anlamamışız. Onun için bu haldeyiz.

Seneler önce Irak'a ABD'nin saldırdığını ve dönemin ABD Başkanı Bush'un "Bu yaptığımız savaş bir haçlı seferidir" dediğini söyleyen Sırma, "Emperyalist Batı hiçbir zaman bunu aklından çıkarmıyor. Halen saldırıyorlar. O Batı'yı onların içerisinde yaşayan birisi olarak çok iyi biliyorum." şeklinde konuştu.

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.