Su alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Su alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Kristal Su Pazarlama ve Satış Müdürü Bayram Altuntoprak, içme suyu alırken, rengine, etiketine ve şişenin fiziki durumuna dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Geçen yıl Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan sağlıklı içme suyu hakkındaki raporun ardından içme suyunda nelere dikkat edileceği konusunda çeşitli kriterler ortaya çıktı. Bütün biyolojik yaşamı ve insan faaliyetlerini ayakta tutan içme suyu alanında faaliyet gösteren markalar arasında en iyisini seçmek sağlık açısından da büyük önem taşıyor. Şişelenmiş suları alırken öncelikle şişenin fiziki durumuna göz atılması gerektiğini söyleyen Kristal Su Pazarlama ve Satış Müdürü Bayram Altuntoprak, suyun renginin berrak olması ve renk değiştirmiş suların alınmaması gerektiğini belirtti. Ayrıca suyun sızmaması için kapağı tam olarak kapanmasının da önemli olduğunu ifade eden Altuntoprak ambalajı ezilmiş ve çok darbe görmemiş şişelerin tercih edilmesinin daha iyi olduğunu vurguladı. Su şişesinin etiketinde izin numarası olmasının da önemine değinen Bayram Altuntoprak, "Damacanalarda etiketteki, kapaktaki, damacana ve emniyet bandı üzerinde üretici firmanın logosu aynı şekilde yer almalıdır" dedi.

"EKMEĞE GÖSTERDİĞİMİZ ÖZENİ SUYUMUZA DA GÖSTERMELİYİZ"

Suyun depolanması ve tüketilmesi sırasında dikkat edilmesi gereken noktaların en az üretim şartları kadar önemli olduğunu vurgulayan Altuntoprak, "Su direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Ayrıca suyu diğer gıda maddeleri gibi kimyasallar, tozlu ortamlar ve kötü koku bulunan ortamlarda değil, kokusuz ve kuru ortamda saklamak en sağlıklısıdır. Ekmeğe gösterdiğimiz özeni suyumuza da göstermeliyiz" dedi. Sebil ve ya su pompası kullanıldığı durumlarda ise mutlaka haftalık temizlik yapılması gerektiğini belirten Altuntoprak, aksi halde ne kadar sağlıklı bir su alınsa da temiz olmayan bir pompa ve sebilin suyu kirleteceğini söyledi. Özellikle iş yerlerindeki sebillere dikkat edilmesinin önemine değinen Bayram Altuntoprak, "Paslanmaz çelik deposu olan su sebilleri tercih edilmelidir. Bunların yıkanması daha kolay fakat deterjan ile yıkama yaptıysanız mutlaka bol su ile durulayın" şeklinde konuştu.

Zaman

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.