Stokçular ters köşe

Stokçular ters köşe

2011'deki gıda ürünlerini dahi stoklayan fırsatçılar, devletin gümrük vergilerini sıfıra indirmesinden sonra ters köşe oldular.

A+A-

Bu olaydan önce yüksek kâr beklentisindeki stokçular, bir anda fiyatların düşeceği endişesine kapıldı. Stokçular bu sefer zarar etmemek için depolarında ne kadar ürün varsa piyasaya sürmek zorunda kaldılar.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bazı illerde kuru fasulyenin fiyatının iyice artmasını bekleyen fırsatçıların 2011 yılının ürünlerini dahi stokladıklarının belirlendiğini, gümrük vergisinin sıfıra indirilmesinin ardından panikleyen spekülatörlerin, fiyatların düşeceği endişesiyle depolarda ne kadar ürün varsa bir bir piyasaya sürdüklerini bildirdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, kuru fasulye, patates ve pirinçte spekülasyon yapıldığının belgelendiği belirtildi. Bu üç ürünün üretim azlığını bahane ederek fiyatları yukarı çekmeye çalışanların 'stokçular' olduğu ifade edilen açıklamada, bazı illerde 2011 yılının ürünü kuru fasulyenin piyasaya sürüldüğü kaydedildi.

PATATES VE PİRİNÇTE FİYATLAR DÜŞÜŞE GEÇTİ

Açıklamada, benzer durumun patateste de yaşandığının Bakanlık ekiplerince tespitinin ardından, depolardaki yaklaşık 800 bin ton patates stokunun da eritilmeye başlandığı ve ürünün depo çıkış fiyatının 1,5 liraya kadar düştüğü bildirildi. Toprak Mahsulleri Ofisi'nce halkın büyük bölümünün kullandığı Osmancık pirincinin 2,5 liradan satıldığı dikkate alındığında pirinç fiyatlarının '10 lira olduğu' iddiasının 'yalan haber olduğu' belirtilen açıklamada, 'Kendi maddi çıkarları için halkın yediği içtiği gıda maddeleri konusunda spekülasyon yapanların gerçek yüzü bir kez daha ortaya çıkmıştır. Milletin alın terini kişisel çıkarlarına alet ederek ekonomiye darbe vurmaya çalışanlar, milletin gönlünde mahkum olacaklardır' denildi. Ayrıca, 'Bu yıl da piyasaya arz edilen ürün miktarında herhangi bir azalma yoktur ve yeterli miktarda kuru fasulye bulunmaktadır' denilerek, tüketicilerin rahat olmaları gerektiği ifade edildi.

Üretim tarihi 2011 olan fasulyelerin piyasaya yeni sürüldüğü ortaya çıktı. Söz konusu ürünlerin paketlenme tarihini gösteren resimler paylaşan bakanlık açıklamasında, 'kendi maddi çıkarları için halkın yediği içtiği gıda maddeleri konusunda spekülasyon yapanların gerçek yüzünün bir kez daha ortaya çıktığı' dile getirildi.

Paniğe kapıldılar

Gümrük vergisinin sıfıra indirilmesinin ardından fiyatların düşeceği endişesinden panikleyen spekülatörlerin ellerinde ne kadar ürün varsa piyasaya sürmeye başladığına dikkat çekilen açıklamada ayrıca, 'Türkiye yılda yaklaşık 200 bin ton kuru fasulye üretmekte, 30 bin ton civarında da ithalat yapmaktadır' değerlendirmesinde bulunuldu.

Rekor üretim

Açıklamada ayrıca, Türk tarımının, birkaç spekülatörün oyunuyla bozulacak bir yapıda olmadığı ifade edilerek, 'Stratejik bakış açısıyla ele alınan Türk tarımı olumsuz girişimlere rağmen yine üretim rekorları kırmaya devam edecektir. Zira 2013 yılında birçok üründe tarihin üretim rekorlarının kırıldığı kamuoyunca da bilinmektedir' denildi.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.