STK'lardan Yunanistan'a uyarı: Göçmenlere yaptıklarınız yasa dışı

STK'lardan Yunanistan'a uyarı: Göçmenlere yaptıklarınız yasa dışı

Yunan Hükümeti uzun zamandır ülkedeki sığınmacılara karşı uyguladığı kötü muameleden dolayı ağır eleştirilere hedef oluyor. Hükümeti bu kez Yunan sivil toplum kuruluşları uyardı. Sığınmacıların açlıkla karşı karşıya bulunduğu duyuruldu.

A+A-

Sığınmacı ve mültecilere karşı kötü muamelesi tepki çeken Yunan Hükümeti'ni bu kez ülkedeki Sivil Toplum Kuruluşları uyardı.

27 STK ortak bir bildiri yayınlayarak Yunanistan ana karasındaki mülteci kamplarında yaşayanların yüzde 60'ının yaklaşık iki aydır yeterli gıdaya ulaşamadığını bildirdi

Bildiride kamplarda yaşayan her 4 kişiden birinin kadın, her 5 kişiden ikisinin çocuk olduğuna dikkat çekildi, 34 bin sığınmacıya temel ihtiyaçlar için verilen nakit yardımının iki aydır kesildiği vurgulandı.

Mülteci ve sığınmacılara yardım amacıyla kurulan Project of Elea'nın temsilcisi Emily Wilson Eleona Kampı'ndan insanların kendilerine geldiğini, çocuklarının gece açlıktan ağladığını anlattığını bildirdi.

Yetkili, "Annelerin süt alacak parası yok, bu nedenle süt yerine suya bisküvi batırıp çocuklarına yediriyorlar." dedi.

Uluslararası yardım örgütü Save The Children'ın Avrupa Direktörü Anita Bay de "Yunanistan hükümeti yaptıkları veya yapmadıklarıyla bir açlık krizine yol açıyor" diye konuştu.

Bunun yasa dışı ve AB'de kesinlikle kabul edilemez bir durum olduğunu vurguladı.

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.