Sri Lanka tarihinin en büyük krizi sürüyor

Sri Lanka tarihinin en büyük krizi sürüyor

Tarihinin en büyük ekonomik kriziyle yüzleşen Sri Lanka'da Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa askeri bir jetle ülkeyi terk etti, olağanüstü hal ilan edildi

Ekonomik krizle uzun süre mücadele eden ve protestoların gölgesinde birçok istifanın gerçekleştiği Sri Lanka'da, hükümetin ekonomi politikalarını eleştiren ilk gösteriler 28 Ocak'ta başladı.

Kötüleşen ekonomik koşullar ve yakıt sıkıntısından şikayet eden göstericiler yönetimin yanlış uygulamalarının ülkeyi krize sürüklediğini savundu.

Hükümet, artan fiyatları kontrol altına almak için acil durum ilan etmesine rağmen ülkedeki kötü gidişata engel olmayı başaramadı.

Yaşanan mali kriz nedeniyle ülkede 22 Şubat'ta elektrik kesintileri uygulanmaya başlandı.

Elektrik kesintileri artmaya devam ederken bazı benzin istasyonları yakıt tedarik edilemediği için kapatıldı. Sri Lankalılar, yakıt alabilmek için benzin istasyonlarında uzun kuyruklar oluşturdu.

Toplamda 7,3 milyar dolar borcu olan Sri Lanka’nın 1,6 milyar dolarlık rezerve sahip olduğu ve iflas edebileceği öngörülmeye başlandı.

Ülkede, otomobil ve gübre ithalatı yasaklandı, dünya genelinde akaryakıt fiyatlarının artması ise krizi daha da derinleştirdi.

aa

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.