Sosyal medyanın iyi yönleri de var: 8 yaşındaki kıza kan bulundu

Sosyal medyanın iyi yönleri de var: 8 yaşındaki kıza kan bulundu

8 yaşında kemik iliği tedavisi gören Sena Özyay'ın babası sosyal medyada kan çağrısı yaptıktan sonra aranan kan bulundu.

Halime ve Süleyman Özyay çiftinin üçüncü çocukları Sena, prematüre olarak dünyaya geldi.

Doğduktan sonra zorlu bir hayat mücadelesine başlayan Sena'ya 6 yaşındayken, genetik kökenli kemik iliği yetmezliği (Fanconi Aplastik Anemisi) teşhisi konuldu.

Çeşitli rahatsızlıkları nedeniyle 8 yaşında 8 ameliyat geçiren Sena, hayati risk taşıyan kemik iliği yetmezliği tedavisi için gerekli olan iliği ise Sinop'tan gelen müjdeli haberle buldu.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesinde kemik iliği nakli yapılan Sena, tedavisinin ardından trombosit kana ihtiyaç duydu. Baba Süleyman Özyay, genetik hastalığın tedavisi için gerekli kan ihtiyacını yakın çevresinden karşılayamadı.

Son çare olarak sosyal medyadan paylaşımlar yapan Özyay, kızının yaklaşık 7 aylık tedavi sürecinde bulduğu 300 ünite kanın 200'ünü sosyal medyadan kan ihtiyacını duyan ve kan vermek isteyenlerin aracılığıyla elde etti. 

"Mart 2017'de teşhis konuldu"

Baba Süleyman Özyay, yaşam azmini bırakmayan kızının midesi, dişi ve kalçasından 8 farklı ameliyat olduğunu anlatarak, şöyle konuştu:

"Kızımın Fanconi Aplastik Anemisi hastalığı için kök hücre nakli gerçekleştirilmesi gerekiyordu. Bunun için de gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra kısa sürede kök hücre bulundu ve nakil gerçekleştirildi. Tedavi süresi bitince eve gittik ancak evde 15 gün sonra kusma yaşadı. Tekrar Erciyes Üniversitesi Hastanesi'ne geldik ve o günden sonra 7 aydır tedavisine devam ediyor. Bağırsak Civeşlisi geçirdikten sonra, sürekli ishalinde kanama olduğu için kan takviyesi ihtiyacı duyduk. Bu süreçte genetik bir hastalık olduğu için yakın akrabamızdan ve çevremizden kan desteği sağlayamadık. Mart 2017'de teşhis konuldu. Nakilden sonra çevremizden bulabildiğimiz kadarıyla kan bulduk. Kanın trombosit olması gerektiği için insanlar çekingen davrandılar. Bazıları kan vermek için geldi ancak vermeden ayrıldı."

Sosyal medyadan 200 ünite kan

Özyay, daha sonra bunun için sosyal medya üzerinden yayın yaparak kan ihtiyacını karşılamaya çalıştığını belirterek, "Sena'ya tedavi sürecinde 300 ünite kan takviyesinde bulunuldu. Bunun yaklaşık 100 ünitesini Erciyes Üniversitesi Kan Merkezi tedarik etti, geri kalan 200 üniteyi ise sosyal medya üzerinden yayın yaparak bulduk. Sosyal medya üzerinden yaptığımız yayınlar sonrası bazı insanlarımız şehir dışından geldi. Nevşehir'den arayan, Sakarya'dan arayanlar oldu hatta Sakarya'dan arayan kişi kargo yoluyla kanını göndermek istedi" dedi.

Kan bağışı yapan duyarlı insanlara teşekkür eden Özyay, kan ihtiyacının giderildiğini ve son 15 gündür kan takviyesine ihtiyaç kalmadığını söyledi.

Sosyal medyadan duyurulan çağrıya kulak verenler sayesinde Sena'nın tedavi edildiğini vurgulayan Özyay, "İnsanların duyarlı olmaları, sosyal medyayı takip etmeleri önemli. Biz de sosyal medyayı iyi bir şekilde kullanmışız. Bunun karşılığını Sena'yı hayata bağlayarak aldığımızı söyleyebiliriz. Hayati tehlikesi şu an itibarıyla yok" dedi.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.