Sosyal harcamalar 22 kat arttı

Sosyal harcamalar 22 kat arttı

2002'de 1 milyar 376 milyon lira olan sosyal harcama kalemi, 2015'te 28,5 milyar liraya yükseldi.

A+A-

Türkiye'de sosyal yardımlar, aile, çocuk, kadın, yaşlı, engelli, şehit yakınları ve gazilere yönelik hizmetler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çatısı altında yürütülüyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerine göre, Bakanlığın 2016 bütçesinin yaklaşık yüzde 86'sına denk gelen 21 milyar 447 milyon 704 bin lira, sosyal yardım harcamalarına tahsis edildi. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'ndan 5,7 milyar liranın yine sosyal yardım harcamalarında kullanılması planlanıyor.

Sosyal harcamalarda kullanılan kaynak, 2002'den 2015'e kadar 22 kat arttı. Sosyal harcamalar 2002'de 1 milyar 376 milyon lirayken, bu miktar 2015 yılında 28,5 milyar liraya ulaştı.

Sosyal harcamaların Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'ya oranı 2002'de yüzde 0,5 iken bu oran 2015'te yüzde 1,46'ya yükseldi.

“Şartlı Eğitim Yardımı” ile okula devamsızlık oranı azaldı

Yaklaşık 2 milyon hanenin yararlandığı "Şartlı Eğitim Yardımı" ile çocukların okula devamsızlık oranının yaklaşık yüzde 50 azaldığı, kız çocuklarında erkeklere göre devamsızlığın iki kat daha fazla azaldığı, liseye devam oranının yüzde 80 seviyesine çıktığı tespit edildi. 2015'te 3,1 milyon çocuk şartlı eğitim ve sağlık yardımlarından yararlandı.

"Eşi Vefat Eden Kadınlara Düzenli Nakdi Yardım Programı''ndan geçen yıl 295 bin kadın aylık 250 lira nakdi yardım aldı.

2013 yılı Haziran ayından itibaren 101 bin muhtaç asker ailesine aylık 250 lira, 2015 yılında asker çocuklarının ihtiyaçlarının giderilmesi için başlatılan "Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı" ile aylık 100 lira ödeme yapıldı. Bu kapsamda, babası askerde olan 18 yaşından küçük muhtaç durumdaki çocuklar için 3 bin 803 kişiye 2 milyon 349 bin 300 lira ödendi.

2,5 milyon kişi gıda yardımı aldı

Geçen yıl 1,29 milyon kişi 65 yaş üstü yaşlılık ve engellilik yardımlarından, 8,9 milyon kişi "Genel Sağlık Sigortası Prim Desteği"nden, 2,5 milyon kişi de gıda yardımından faydalandı. Yardımlar kapsamında 29 bin 271 sosyal konut teslim edildi.

Doğum yardımından ise geçen yıl 658 bin 663 haneye, 285 milyon 178 bin 121 lira ödeme yapıldı.
2015'te başlatılan "Öksüz ve Yetim Yardımı Programı" ile 18 yaşından küçük öksüz ve yetim 35 bin 401 çocuğa 22 milyon 837 bin 100 lira yardımda bulunuldu.

Projeler

"Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi" projesiyle sosyal yardım sürecindeki tüm adımların elektronik ortam üzerinden yapılması, vatandaşların sosyal yardım başvuru sonuçlarını e-devlet üzerinden görüntüleyebilmesi hedefleniyor. Projeyle sosyal yardımlar alanında ortak veri tabanı (yoksulluk envanteri) oluşturulması amaçlanıyor.

Bu kapsamda, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları arasında entegrasyon çalışmaları gerçekleştirildi. Sistem, Aralık 2015 itibarıyla kabul edildi.

Projeyle vatandaşların yardıma ulaşma süreci kısaltıldı. Hane bazlı gelir, varlık ve sosyal verilerin takibiyle ulaşılamayan yoksul kesimlere ulaşıldı. Sosyal yardımlardan mükerrer yararlanmaların önüne geçildi. Sistemin devamını sağlamak için 2016 yılı bütçesine 2 milyon lira ödenek konuldu.

Sosyal yardım kartı

Sosyal yardım ödemelerini almaya gidemeyecek durumdaki hak sahipleri için PTT ile sağlanan işbirliğiyle konutta ödeme uygulaması yürütülüyor.

Bu kapsamda 2,1 milyon vatandaşa sosyal yardım kartı dağıtıldı. Bu kişilerden 1 milyon 163 bini kartlarını aktif kullanıyor.

Vatandaşların cep telefonlarına başvuru süreçlerinde bilgilendirme amaçlı mesaj atılmasını içeren "Sosyal Yardım Mesaj Servisi" projesiyle de ödeme kuyrukları azaltıldı. Uygulamadan 700 bin vatandaş faydalanıyor.

Vaka Yönetim Sistemi

Hanelerin yoksulluk durumlarının iyileştirilmesinden yanı sıra sosyal risklerinin tespit edilerek ilgili kurumlarca müdahale edilebilmesine ve sonuçlarının takip edilebilmesine yönelik "Vaka Yönetim Sistemi" projesi de hayata geçirildi.

Hizmet durumlarının takip edilmesine yönelik gerekli altyapı tamamlandı. Sosyal hizmetlere istihdam kazandırıcı faaliyetlere, sağlık, eğitim hizmetlerine ve diğer kamusal hizmetlere yönelik ihtiyaç tespitleri raporlanarak il bazlı analizler hazırlandı.

2016'da tespit edilen vakalar için ilgili kurumların hanelere yönlendirilmesi ve sonuçların takip edilmesi planlanıyor.

Haksız yardımlar engellenecek

Sosyal yardım ve proje desteklerinden yararlanacak vatandaşların objektif ölçütlere göre belirlenmesi amacıyla "Sosyal Yardım Karar Destek Sistemi Projesi" başlatıldı. Projeyle sosyal yardımlardan haksız yararlanmaların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Proje kapsamında puan formülleri oluşturulmuş Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi entegrasyon çalışmaları tamamlandı. Sistemi bin Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfı kullanıyor.

2016'da TÜBİTAK ile geliştirilen ve sosyal yardım alanındaki hak sahipliği kararları için, kır kent ayrımına, bölgesel farklılıkları yansıtacak şekilde objektif kriterleri içeren puanlama formülünün izleme süreci tamamlanacak.

AA
 
 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.