Son sürat otoyol

Son sürat otoyol

Avrupa'da en büyük, dünyada ise devam eden ikinci en büyük altyapı yatırımı olan Gebze-İzmir Otoyolu projesinde çalışmalar son sürat devam ediyor.

A+A-

İstanbul-İzmir arasını 3,5 saate indirerek yılda yaklaşık 870 milyon TL'lik tasarruf sağlaması öngörülen projede, ihaleyi kazanan konsorsiyumdaki şirketler dokuz farklı alanda köprü, otoyol, tünel ve viyadük çalışmalarını sürdürüyor.

Projenin, otoyol ve viyadük ayağındaki ilerleme neredeyse yarıya yaklaşırken, köprünün İstanbul tarafında yeralan viyadük çalışmalarında ise ayaklar üzerinden yol geçiş inşası başlamış durumda. Samanlı tünelinde de tüple açım çalışmaları hızla ilerliyor. 2015 yılı içerisinde otoyolun özellikle Gebze'den Orhangazi'ye kadar olan kısmının tamamen bitirilmesi hedefleniyor.

PROJEYE 600 MİLYON DOLARLIK YENİ KREDİ

Gebze-İzmir otoyolunu yapan konsorsiyumun lideri Nurol Holding'in CFO'su Kerim Kemahlı, projenin Orhangazi-Bursa bölümünün yapımı için sekiz banka ile 600 milyon dolarlık yeni bir kredi anlaşmasını Nisan ayında imzalamayı planladıklarını toplam yatırım maliyetinde artış olmasını beklediklerini söyledi.

HER FAZ İÇİN AYRI FİNANSMAN

İzmit Körfezi geçiş köprüsünü de içeren Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesini Gebze-Orhangazi ve Orhangazi-İzmir olarak iki faza ayırdıklarını belirten Kemahlı, ikinci fazı da kendi içinde Orhangazi-Bursa ve Bursa-İzmir olarak iki gruba ayırdıklarını ve her grup için ayrı finansman planladıklarını kaydetti.

Yatırım maliyeti 7.4 milyar dolar

Kerim Kemahlı, Gebze-Orhangazi arasındaki bölüm için toplam 2.8 milyar dolar yatırım yapılacağını ve bunun 1.4 milyar dolarlık kısmının özkaynaktan karşılanacağını söyledi. Projenin Orhangazi-İzmir fazının ikinci etabı olan Bursa-İzmir bölümü için maliyetin yaklaşık 4 milyar dolar olacağını belirten Kemahlı, 3 milyar dolarını banka kredisi kalan 1 milyar dolarını ise özkaynakla finanse etmeyi planladıklarını belirtti. Kemahlı, 'Bu bölümün finansmanı ile ilgili çalışmalara da 2014 sonu veya 2015 başında başlayacağız. Toplamda projenin tamamına 7.4 milyar dolarlık bir yatırım maliyeti ortaya çıkacak gibi gözüküyor' dedi.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.