Son 30 yılın en fazla turistini ağırladı

Son 30 yılın en fazla turistini ağırladı

Geçen yıl silahların ateşlenmediği Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri, son 30 yılın en fazla turistini ağırladı.

A+A-

Geçen yıl 500 bini bulan gecelik konaklama sayısının bu yıl 800 bin-1 milyona ulaşması bekleniyor. Bugüne kadar sadece belli güzergahlarda tur düzenleyen turizm şirketleri, "çözüm süreci" ile Antakya'dan Van'a, Gaziantep'ten Kars'a kadar bölgedeki tüm illeri içine alan yeni paket turlarla bölgeye turist taşıyor.AA muhabirine açıklamalarda bulunan Tur Operatörleri Dönem Sözcüsü Cem Polatoğlu, kültür turizmi açısından büyük bir potansiyel barındıran Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin, yaşanan barış ortamıyla büyük talep gördüğünü söyledi. "Doğu ve Güneydoğu'ya 2012 yılı öncesinde sınırlı sayıda çok özel dediğimiz turlar yapılıyordu" diyen Polatoğlu, bölgeye düzenlenen turların katlanarak arttığını kaydetti.

Bölgeye talebin, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) verilerinden de görülebildiğine dikkati çeken Polatoğlu, "Potansiyel büyük, hızlı bir artış var. TÜRSAB kayıtlarına göre önceki yıl bölgeye 170 paket tur satıldı. Geçen yıl 300'ü aşan tur sayısının, bu yıl 600'ün üzerinde olacağını düşünüyorum. Her bir tur 30-40 kişiden oluşuyor" dedi.

Turistin huzurlu yere gitmek istediğini ifade eden Polatoğlu, kendi şirketinin geçen yıl bölgeye yönelik sattığı paket tur sayısının bir önceki yıla göre iki kat arttığını dile getirdi. Huzur ortamının sürmesi durumunda ilginin artarak devam edeceğine işaret eden Cem Polatoğlu, "Çözüm süreci öncesinde bu bölgeye yönelik turlar çok sınırlıydı. GAP turları için gazete ilanlarına bile çıkılmıyordu. Şimdi oluşan talep sebebiyle bazı illerde konaklama sıkıntısı yaşıyoruz. İstanbul'da 5 yıldızlı otel fiyatına konakladığımız bazı iller var" diye konuştu.
- Konaklama sayısı 1 milyona gidiyor

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesine en fazla tur düzenleyen turizm şirketlerinden biri olan Jolly Tur Kültür Turları Müdürü Kerem Gökçe, yoğun bir ilgiyle karşılaştıklarını belirtti. Geçen yıl kültür turizmi kapsamında bölgede konaklayan turist sayısının 500 bini bulduğuna değinen Gökçe, bu yıl sayının 800 bin ile 1 milyonu bulacağını ifade etti.

Çözüm sürecine kadar sadece belli güzergahlarda sınırlı olarak düzenlenen kültür turlarının bölgenin geneline yayılmaya başladığına işaret eden Gökçe, şirketlerin Antakya'dan Van'a, Gaziantep'ten Kars'a kadar bölgedeki tüm illeri içine alan yeni paket turları satışa sunduğunu kaydetti. Daha önce Antakya'dan başlattıkları turları Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin'de bitirdiklerini, bu yıl Van'ı da içine alan yeni bir güzergah belirlediklerini söyleyen Kerem Gökçe, 2013 yılında bölgeye yönelik kültür turlarında beklentinin üzerinde ilgiyle karşılaştıklarını anlattı.

GAP adı altında nisan ayında başlayan turlara yoğun ilgi sebebiyle mart ayı başında başladıklarını dile getiren Gökçe, "Biz, geçen sezon toplamda 2 bin 500 kişilik tur sattık. Bu yıl daha sezon başlamadan 2 bin kişiyi geçtik. Bu da 50 bin kişilik konaklama demektir. Doğu ve Güneydoğu'da her şehrin kendine özgü güzellikleri var. Güvenli ortam turistin bölgeye ilgisini artırır" dedi.

- Sezon uzadı

Nisan- ekim aylarındaki GAP turlarının geçen yıl aralık ayına kadar uzadığını belirten Gökçe, şöyle konuştu:

"Nisan ayı ortalarında başlayan turlar bu yıl mart ayında başladı. Haziran ayına kadar yoğun bir ilgi ile karşılaşıyoruz. Yüzde 300 artış bekliyoruz. Sezon başlamadan 2 bin kişilik tur sattık. Herhangi bir olumsuz durum yaşanmazsa bu yıl 15 bin kişiye bölgeyi gezdiririz. Bu da yaklaşık 300 bin kişilik konaklama demektir. Bölgeye yapılan turların yüzde 40'ını gerçekleştiren bir şirketin 300 bin kişilik konaklama sağlaması turizmin geldiği noktayı göstermesi açısından büyük önem taşıyor. Geçen yıl sadece Diyarbakır'a 22 bin, Mardin'e ise 100 bin kişinin geldiğini biliyoruz."

Gökçe, bölgede konaklamanın büyük sıkıntı olmaya başladığını, konaklama fiyatlarının bazı illerde 5 yıldızlı otel seviyesinde olduğunu söyledi.

Doğu ve Güneydoğu'nun turizmden milyonlarca dolar kazanabilecek potansiyelinin bulunduğunu anlatan Gökçe, her şehrin kendisine özgü bir özelliğiyle öne çıktığını vurgulayarak, "Bu bölgeye gelen turist diğer bölgelere göre alışverişe daha fazla para harcıyor. Burada her şehrin kendine özgü bir özelliği var. Her şehir kendisini satabilir, yeter ki güvenli güzergah olsun. Gelenlere köy yaşantısını da gösterebiliyoruz. Karadeniz'de köyleri, yaylaları gezdiriyoruz. Burada da Karadeniz kadar güzel köy ve yaylalar var. Şu anda bunları gezdiremiyoruz" bilgisini verdi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.