Somali Tarım Okulu 9'uncu mezunlarını verdi

Somali Tarım Okulu 9'uncu mezunlarını verdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve İHH İnsani Yardım Vakfı işbirliğinde Somali'de tarımsal kapasitenin artırılmasına yönelik kurulan Somali Tarım Okulu 9. Dönem mezunlarını verdi.

A+A-

Somali Tarım Okulu, Somali'de kuraklığa önlem almak ve sahip olunan toprak zenginliğinin farkına varılmasını sağlamak, kendi kendilerine yetebilir duruma gelmelerini ve sürdürülebilir bir tarımsal faaliyetle yaşam kalitelerinin arttırılması kapsamında çalışmalarına devam ediyor. Bu çerçevede TİKA ve İHH İnsani Yardım Vakfı işbirliğinde kurulan Somali Tarım Okulu 9. Dönem mezunlarını verdi.

Somali Tarım Okulu'nda öğrencilere 4 hafta boyunca sine-vizyon eşliğinde teorik eğitim verilmesinin ardından toprak işleme, tohumdan fide elde etme, fide şaşırtma, çapalama, sulama, tohum elde etme, saklama, seracılık, damlama sulama, gübreleme ve fertigasyon gibi konularda tarım okulu arazisinde pratik eğitim düzenleniyor.

Yatılı olarak eğitim alan öğrenciler okulun uygulama alanındaki parselde tohumun ekilmesinden, çapalama, sulama, hasat ve tohum alma gibi aşamaları bizzat uygulayarak eğitimini pekiştiriyor. Ayrıca Somali Tarım Okulu'nda Mogadişu çevresindeki 4 Ziraat Fakültesi öğrencisine de belirli zamanlarda eğitim veriliyor.

Somali Tarım Okulundan şu ana kadar 190 öğrenci mezun oldu. Bunun yanı sıra TİKA yetkilileri koordinatörlüğünde Mogadişu'da yeni bir Ziraat Fakültesinin kurulması çalışmaları da devam ediyor.

Haberler


HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.