Soğuğa rağmen Tuz Gölü'ne büyük ilgi

Soğuğa rağmen Tuz Gölü'ne büyük ilgi

Aksaray, Konya ve Ankara illerinin ortasında yer alan Lut Gölü'nden sonra dünyanın ikinci tuzlu gölü olma özelliği taşıyan Tuz Gölü, soğuk havaya rağmen yerli yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor.

A+A-

Soğuk hava ve rüzgara aldırış etmeyen bazı ziyaretçiler çıplak ayakla Tuz Gölü'nde yürüyüş yaparken, kimileri de fotoğraf çektirerek o anlarını ölümsüzleştiriyor.
Yüzde 32,9'luk tuzluluk oranıyla Lut Gölü'nden sonra dünyanın ikinci tuzlu gölü olma özelliği taşıyan Tuz Gölü, Türkiye'nin de tuz ihtiyacının yüzde 60'ını karşılıyor. Hem yerli, hem de yabancı turistlerin akınına uğrayan Tuz Gölü, yılda yaklaşık 70 bin ziyaretçisini ağırlıyor.

Tuz Gölü'nü her turunda yerli ve yabancı turistlere gezdirdiğini belirten Profesyonel Turizm Rehberi Gökçe Yurdakul, turistlerin Tuz Gölü'nü çok merak ettiklerini ve yoğun ilgi gösterdiklerini söyledi. Turistlerin özellikle su merakı olduğunu belirten Yurdakul, "Alman bir kafileyi gezdiriyorum. Avrupa'dan geldiler ve Anadolu'nun güzelliklerinin tadını çıkarıyoruz hep birlikte. Haftalık turlar yapıyoruz. Şimdi Tuz Gölü'nün kenarında bir mola verdik. Tabi ki bu kadar güzel ve değerli bir gölün etrafındayken kenarına kadar da yürümek istediler. Epey rüzgarlı ama çok güzel bir güneş var. Çok memnun kaldılar. Yabancı turistlerimiz Tuz Gölü'nü de görmek istiyorlar. Yabancı turistlerimizde özellikle su merakı çoktur. Kendilerinin de gölleri var ama bir Van Gölü gibi, bir Tuz Gölü gibi zengin kaynakları az" dedi.

TUZ GÖLÜ YILDA 70 BİN TURİSTİ AĞIRLIYOR

Tuz Gölü'nde bir mağazanın işletmeciliğini yapan Hakan Ünal, Tuz Gölü'nün yerli ve bayancı turistlerden yoğun ilgi gördüğünü belirterek, "Tuz Gölüne aşırı derecede yoğun bir istek var. Özellikle turistler. Yıllık 60-70 bin turist ziyaret ediyor. Genellikle kış aylarında uzak doğulu turistler gelir. Yaz aylarında ise Avrupalı müşterilerimiz gelir. Şu anda da zaten sezon açılmış bulunuyor. Yerli müşterimiz daha çok gelir. Burası yol güzergahı olduğu için insanlar Tuz Gölü'nü görmek istiyor. Mesela ayaklarında rahatsızlık olanlar, mantar ve egzama gibi hastalıklarda da hastalar geliyor. Böylelikle ziyarette etmiş oluyorlar" şeklinde konuştu.

Tuz Gölü'nde soğuk havaya rağmen yürüyüş yapan Emre Sakarya ise Türkiye'nin bir turizm ve güzellik cenneti olduğunu ifade ederek, "Tuz Gölü'ne iş nedeniyle yolumuz düştüğü zaman geliyoruz. Ama geçtiğimiz her zaman burayı değerlendiriyoruz. Yaz dönemlerinde özellikle ayaklarımız çıplak bir şekilde buranın tadına varıyoruz. Gerçekten bir doğa harikası. Yani herkesin görmesi gereken, tatması gereken ve şifa alması gereken bir yer. Burada olmaktan çok mutluyuz. Sonuç olarak bölgemizde ve Türkiye'mizde olan doğa harikası bir yer. Bence güzellikleri dışarılarda aramamıza gerek yok. Türkiye bizim için bir cennet" diye konuştu.

Haber7

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.