SMDK: Suriyelilere Türkiye'deki gibi muamele edilsin

SMDK: Suriyelilere Türkiye'deki gibi muamele edilsin

SMDK Hukuk Komitesi Başkanı Malih, Mısır makamlarından, Suriyelilere Türkiye'deki gibi muamele edilmesini isteyerek, "Suriyeliler, Türkiye'de Türk vatandaşı gibi" dedi.

A+A-

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Hukuk Komitesi Başkanı Heysem Malih, Mısır'ın başkenti Kahire'de Arap Birliği Genel Merkezi'nde Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, "Arabi, 'SMDK'nın 2 yıldır boş olan Suriye sandalyesini elde etmesi, devrimin başarılı olmasına fayda sağlamaz' dedi. Ben de 'Bu, Suriye devrimi için yararlı bir siyasi uygulamadır' şeklinde cevap verdim. Arabi, Suriye devriminden yana. Devrimin başarıya ulaşması için yardım etmek istiyor ancak bu konuda karar mercii değil. Bu karar, Arap ülkelerinin elinde" diye konuştu.

SMDK'nın Arap Birliği'nin toplantılarına katılması konusuna da açıklık getiren Malih, şunları söyledi:

"Arabi ile SMDK'nın Arap Birliği'nin toplantılarına 'gözlemci' olarak katılması konusunu ele aldık. Arabi bu konuda gerekli görüşmelerin yapılarak atılacak adımları SMDK'ya bildireceğini taahhüt etti. Ayrıca Arabi'ye Suriye'deki durumu anlatmak için Addis Ababa'da Afrika Birliği Genel Merkezi'ni ziyaret etmek istediğimizi ve bu konuda yardım beklediğimizi ilettik."

MISIR MAKAMLARINDAN TÜRKİYE GİBİ MUAMELE ETMESİNİ İSTİYORUZ

Arabi'nin Cenevre-2 görüşmelerine devam edilmesi konusunu sorduğunu belirten Malih, "Görüşmelerin devam etmesi için yeni bir fırsat yok. Cenevre bitti ve Suriye'de yıkım devam ettiği müddetçe görüşmeler söz konusu değil" ifadesini kullandı.

Malih, Mısır makamlarından Suriyelilere Türkiye'deki gibi muamele edilmesini isteyerek, "Suriyeliler, Türkiye'de Türk vatandaşı gibi. Mısır'dan da Suriyelilere kendi vatandaşları gibi muamele etmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.

Geçen yıl Doha'da düzenlenen Arap Birliği zirvesinde 2 yıl boş kalan Suriye sandalyesinin SMDK’ya devredilmesi kararı alınmıştı. Bu yıl mart ayında Kuveyt'te düzenlenen 25. zirvede ise Suriye sandalyesinin SMDK'ya teslim edilmesi beklenirken, bazı Arap ülkelerinin SMDK'nın statüsünün belirgin olmadığı gerekçesiyle itiraz etmesi sonucu Suriye sandalyesi boş bırakılmıştı.

Zirvenin sonuç bildirgesinde Suriye sandalyesi konusuna değinilmemiş, SMDK'nın, istisnai olarak birlik toplantılarına katılması için davet edilmesi kararlaştırılmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.