1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siviller namaz kılacak cami bulamıyor
Siviller namaz kılacak cami bulamıyor

Siviller namaz kılacak cami bulamıyor

Yüzlerce cami harebeye döndü

A+A-

Suriye'de devam eden savaşta ibadethaneler de bombaların hedefi oluyor. Halep'te siviller namaz kılınacak cami bulmakta zorlanıyor. Savaşta yüzlerce caminin yanısıra kiliseler de harabeye döndü. 
 
Halep merkezde bulunan ve Osmanlılar tarafından Kanuni Sultan Süleyman döneminde 1522 yılında inşa edilen Adliye Camii ile, 8. yüzyıl başlarında Emeviler tarafından yapılan Hz. Zekeriya Camii görüntülendi.

Halep şehrinde muhaliflerin kontrol ettiği tüm bölgeler çatışma ve bombardıman izleri taşıyor. Savaşın etkilediği ve harabeye çevirdiği yapılar arasında ise tarihi ve modern mimarisi ile camiler öne çıkıyor.

Al Jazeera Türk’e açıklamalarda bulunan Suriye Muhalefeti Geçici Hükümeti, 2013 yılı Haziran ayında bombarımanlarda hasar gören camii sayısının 1451 olduğunu, bu sayının 10 Ekim 2014 tarihinde 2000 cami ve 17 kilise olarak tespit edildiğini söyledi.

Eski Halep bölgesindeki ibadethanelerden olan tarihi Adliye Camii tamamen kullanılamaz durumda. Halep Kalesi'ne yakın bir bölgedeki Hz Zekeriya Camisi'nde de çatışmalar aralıksız devam ediyor.

Halepli siviller, cuma namazını kılmak için camii bulmakta zorlandıklarını belirtiyor. Muhalif bölgelerde yer alan kiliseler ise bu bölgede yaşayan azınlıklar Esed rejiminin kontrolündeki bölgelere geçtiği için kullanılmıyor.

Bölgede Esed rejimine karşı savaşan Liva-i Tevhid Tugayı’nın komutanı Muhammed Dabık, camilerin vurulması ile ilgili, "2013 yılı ekim Eyında 1451 olarak tespit edilen hasarlı ibadethanelerin bölgelere göre dağılımı şu şekilde: Şam ve çevre ilçeler 387, İdlib çevresi 108, Dera ve çevresi 231, Humus ve çevresi 217, Halep 158 ve diğer bölgeler 150" diyor. 

Saldırılarda kutsal mekanların büyük oranda işlev göremez duruma geldiğini kaydeden Dabık, bir yıl sonra, 2014 Ekim ayında hazırlanan yeni raporda hasar gören veya yıkılan ibadethanelerin sayısının 2 bini geçtiğini söylüyor.

Al Jazeera 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.