Sivil inisiyatif Suriyeliler için harekete geçiyor

Sivil inisiyatif Suriyeliler için harekete geçiyor

"Kış geldi... Suriye için bir ekmek, bir battaniye" kampanyasıyla milyonlarca Suriyelinin derdine bir nebzede olsa derman olan sivil toplum kuruluşları, yeni bir yardım çalışmasına hazırlanıyor.

A+A-

Eşber Ayaydın'ın haberi:

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sivil toplum kuruluşlarının, Suriye halkına yardım amacıyla 2012'de platform oluşturarak "Kış geldi...Suriye için bir ekmek, bir battaniye" kampanyası başlattığını anımsattı.

Oktay, kampanya sonucunda AFAD, Türkiye Diyanet Vakfı ve Türk Kızılayı hesabında 18,5 milyon lira toplandığını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın başkanlığında AFAD, TİKA, Türk Kızılayı, Anadolu Ajansı (AA), Memur-Sen'in de aralarında bulunduğu kurum ve kuruluşların desteğiyle yeni yardım kampanyası için çalışma başlatıldığını aktaran Oktay, söz konusu çalışmanın sivil boyutuyla ön plana çıktığını vurguladı.

Yardımların sivil toplum kuruluşları öncülüğünde toplanacağını dile getiren Oktay, şunları kaydetti:

"AFAD, Türk Kızılayı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak sivil toplum örgütlerinin önünü açma, işlerini kolaylaştırma anlamında orada olacağız. Bu son derece önemli bir kampanya çünkü sivil inisiyatif kampların dışında 'bizde varız demek' istiyor. Milletimiz bütün gücüyle Suriyelilerin yanında. Misafirlerimize sadece sınırlarımızı değil; kalbimizi, soframızı ve bütün ailelerimiz evlerini açtı. Dolayısıyla bu sıcaklık devam ediyor. Bu kampanya, bunun yenilenmesi ve bu insanlarımızı zaten devam eden yardımlarının kış şartlarında biraz daha arttırılması anlamında olacak. Bizde sonuna kadar destek vereceğiz."

AFAD koordine edecek

Oktay, yardım kampanyasının formatının önceki çalışmayla aynı doğrultuda olacağını vurguladı.

AFAD'ın koordinasyon görevi yürüteceğini anlatan Oktay, "Bağış tarzı olacak. Her sivil toplum kuruluşu kendi bünyesinde toplayabileceği gibi yine AFAD, Türk Kızılayı ve Türkiye Diyanet Vakfı hesaplarında toplanacak yardımların tamamı Suriyelilere harcanacak" dedi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.