1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Sisi silahların gölgesinde yemin etti
Sisi silahların gölgesinde yemin etti

Sisi silahların gölgesinde yemin etti

Mısır’da darbe sonrası yapılan seçimlerde cumhurbaşkanı seçilen Abdulfettah es-Sisi yemin etti.

A+A-

Başkent Kahire'de Anayasa Mahkemesi'nde düzenlenen tören, Mısır milli marşı ve Kur'an-ı Kerim okunarak başladı.

Anayasa Mahkemesi başkan vekilleri Envar el-Asi ve Mahir Sami'nin konuşmasının ardından Sisi, genel kurul üyeleri önünde yemin etti.

Anayasa Mahkemesi'ndeki yemin törenine, darbenin ardından göreve getirilen geçici cumhurbaşkanı Adli Masur, Başbakan İbrahim Mihlip ve kabine üyeleri ile Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib, Merkez Bankası Başkanı Hişam Ramiz, Kıpti Ortodoks Kilisesi Patriği II.Tovadros, eski Arap Birliği Genel Sekreteri ve ülke anayasasını yeniden düzenleyen komitenin başkanı Amr Musa katıldı.

Mısır'da 3 Temmuz 2013'te gerçekleştirilen askeri darbenin ardından Mayıs ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini, eski savunma bakanı Abdulfettah es-Sisi'nin yüzde 96,91'le kazandığı açıklanmıştı.

Protesto gösterileri

Öte yandan, Mısır'da darbe karşıtları, ülkenin birçok farklı ilinde Abdulfettah es-Sisi'nin cumhurbaşkanlığı yemin törenini protesto etmek için gösteri düzenledi.

Başkent Kahire başta olmak üzere, Şarkıyye, Kefr eş-Şeyh, Dekahliya, Beni Suveyf illerinde, darbe sonrası yapılan seçimlerde cumhurbaşkanı seçilen Abdulfettah es-Sisi'nin yemin töreniyle eş zamanlı gösteriler düzenlendi.

Sisi'nin cumhurbaşkanlığını tanımadıkları yönünde sloganlar atan darbe karşıtları, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin fotoğraflarını taşıdı. Askeri yönetim aleyhinde sloganlar da atan göstericiler, meşru cumhurbaşkanı olarak Mursi'nin görevine geri dönmesini talep etti.

Mısır’da darbe sonrası yapılan seçimlerde cumhurbaşkanı seçilen Abdulfettah es-Sisi için bu sabah Anayasa Mahkemesi'nde yemin töreni düzenlendi.

Mısır'da askerin 3 Temmuz 2013'te yönetime el koymasının ardından mayıs ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini, eski savunma bakanı Abdulfettah es-Sisi'nin kazandığı açıklanmıştı.

"Adli Mansur Anayasa Mahkemesi başkanlığına dönecek"

Bu arada, Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili ve Sözcüsü Mahir Sami, Abdulfettah es-Sisi'nin yemin töreninde yaptığı konuşmada, ülkesinde 2013'te yaşanan durumun darbe olmadığını, bunun bir halk devrimi olduğunu savunarak, "30 Haziran, bazıların dillerine doladığı gibi askeri darbe değil, kötülükten, zulümden usanan halkın devrimidir" dedi.

Ordunun halkı kucakladığını ve taleplerini yerine getirmek için çalıştığını iddia eden Sami, devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in "kötü" yönetiminin  "25 Ocak devrimi"yle yıkıldığını hatırlatarak, "Ancak halkın meydanlardan çekilmesiyle bir cemaatin eline geçen devrim, (Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nı kast ederek) düşüp, parçalandı ve yok oldu” ifadelerini kullandı.

Muhammed Mursi yönetimini "zulüm ve baskı getirmek ve halkın çıkarlarından uzak olmakla" suçlayan Sami, "30 Haziran, devrime, devrim yapma kavramının canlı bir örneğidir. 30 Haziran bir askeri darbe değil, baskıyı ve 25 Ocak devriminin çizgisinden çıkmasını reddeden halkın iradesinin beden bulmasıdır" şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Sisi'ye "Cumhurbaşkanı, devrimci asker ve Mısır'ın iyi oğlu" diye hitap eden Sami, ülke halkının Sisi'yi "özgür iradeleriyle seçtiğini ve yönetiminden ümitli olduklarını" savundu.

Daha sonra söz alan Anayasa Mahkemesi Başkanı birinci vekili Asi de darbenin ardından göreve getirilen geçici cumhurbaşkanı Adli Mansur'un Anayasa Mahkemesi Başkanlığına döneceğini ifade etti.

Öte yandan Mısır'da şuanda parlamento bulunmaması nedeniyle Sisi'nin Anayasa Mahkemesi genel kurulu önünde yemin ettiği kaydedildi.

Mısır'da 3 Temmuz 2013'te gerçekleştirilen askeri darbenin ardından Mayıs ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini, Sisi'nin yüzde 96,91'le kazandığı açıklanmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.