1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Sırpların yakamadığı Kur'an-ı Kerim ait olduğu yerde
Sırpların yakamadığı Kur'an-ı Kerim ait olduğu yerde

Sırpların yakamadığı Kur'an-ı Kerim ait olduğu yerde

Doboy şehrinin Plane köyünde Sırpların yakamadığı Kur'an-ı kerim'in çok enteresan bir hikâyesi var...

A+A-

Bosna Hersek'in Doboy bölgesi 1992- 1995 yılları arasında insafsız saldırılara maruz kalır, Müslümanlar o günlerde büyük sıkıntılar yaşar. Sırp askerleri köyleri basar, çoluk çocuk ayırmadan önüne geleni kurşuna dizer. Sırpların girdikleri yerlerden biri de Plane köyüdür. Her yerde yaptıkları gibi ilk hedefleri cami olur, tarihî ibadethane tahrip kalıplarıyla çökertilip ateşe verilir. Bu hadisenin üzerinden yıllar geçer. Çatışmalar sona ermiş, cami de Müslümanlarca yeniden inşa edilmiştir. Bir Sırp bu cami imamının kapısı çalar. Bu kişi, Plane köyündeki tarihi camiyi ateşe veren askerlerden birisidir. İmam Niyaz Sipahi Efendiye caminin ateşe verildiği sırada şahit olduğu hadiseyi anlatır.

Hikâyenin gerisi İmam Niyaz Efendi'den dinleyelim:  “2002 yılıydı. Çatışmalar çoktan bitmiş, barış anlaşmaları imzalanmış, ortalık sakinlemişti. Bir gün bana bir Sırp geldi. Çantasından hürmetle çıkardığı Kur'an-ı kerimi uzattı. Hocam dedi, o gün camiyi basan askerler arasında ben de vardım. Halılar, dolaplar ve ahşap aksam tutuşmuş alevler boyumuzu aşmıştı. O ara bir kitabın ateşten etkilenmediğini fark ettim.  Onu alıp parkamın arasına soktum eve getirdim. Annem, 'Oğlum bu Kur'an-ı kerimdir' dedi 'İyi yapmış almışsın. Ben Kuran-ı kerimin tesirli bir kitap olduğuna inanırım. Onu saygıyla saklayalım Allah bizi afetlerden koruyacak' dedi. Bu yüce kitabı evimizde bulundurduğumuz zaman zarfında anlatılmaz şeyler oldu, huzur bulduk. Lakin bir süre sonra korkmaya başladık. Eğer evimize giren çıkanlardan biri görürse bizi baskı altına alabilirlerdi. Onun değerini yine en iyi bir Müslüman bilirdi. Bu yüce kitabın yeri de aldığım camiydi. Bu yüzden size getirdim. Lütfen adımı kimseye söylemeyin' diyerek bana yaşadıklarını anlattı.”

Sırp askerinin getirdiği Mushaf-ı şerif şimdi Plane köyündeki camiinde sergileniyor. Tabii sergilenenler arasında hunharca yıkılan tarihi caminin fotoğrafları ve acılar da var…

CAMİDE SERGİLENİYOR

Sırp askerlerinin yaktığı Plane köyündeki tarihî camide ateşe direnen Mushaf-ı şerifi gören bir asker onu alıp saklamıştı. Yıllar sonra o askerin geri getirdiği mushaf şimdi camide sergileniyor.

türkiye

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum