Sınır Tanımayan Doktorlar Yemen'deki kolera salgınında 12 bin 428 kişiyi tedavi etti

Sınır Tanımayan Doktorlar Yemen'deki kolera salgınında 12 bin 428 kişiyi tedavi etti

Sınır Tanımayan Doktorlar, Yemen'deki kolera salgınından etkilenen 12 bin 428 kişiye müdahale etti.

Sınır Tanımayan Doktorlar'dan (MSF), yapılan açıklamada, Yemen'de yetersiz sanitasyon koşulları ve temiz içme suyunun olmamasının, sağlık hizmetlerine erişimin de oldukça sınırlı düzeyde bulunmasının salgının yaygınlaşmasını kolaylaştırdığı belirtildi.

Açıklamada, salgının şu anda uzak ve yoksul bölgelere kadar ulaştığı, bu bölgelerde yaşayan insanların sağlık hizmeti alabilecekleri yerlere erişebilmek için maddi imkanlarının bulunmadığı aktarılarak, şunlar kaydedildi:

"Dünya Sağlık Örgütü, 29 Mayıs'taki raporunda kolera vakası sayısının 50 bini aştığını bildirdi. Bu sayı, Ekim 2016-Mart 2017 tarihleri arasında yaşanan ilk salgın sırasında örgüt tarafından belirlenen sayının (23 bin 506 şüpheli vaka) üzerinde. Yine ilk salgın Yemen'deki toplam 22 vilayetin 15'inde görülürken son salgın 19 vilayete yayılmış durumda."

Yeni kolera tedavi merkezleri açılıyor

Aden'deki sağlık çalışanlarına eğitim ve bağış sağlayarak Yemen Halk Sağlığı ve Nüfus Bakanlığına destek veren MSF'nin, 30 Mart'tan bu yana 7 vilayette bulunan (Amran, Hacca, El Dali, Hudayda, İbb, Taiz ve Sanaa) 8 kolera tedavi merkezi, 6 kolera tedavi birimi ve 2 stabilizasyon ünitesinde 12 bin 428 hastayı tedavi ettiği bildirilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"MSF, ilk olarak Hacca vilayetinde desteklediği Abs Hastanesi'nde 30 Mart'ta kolera vakası tespit etmişti. Kolera vakalarının giderek artması nedeniyle MSF, halihazırda yeni kolera tedavi merkezleri açıyor, diğer merkezleri bağış yoluyla destekliyor ve ihtiyaç analizi yapmaya devam ediyor. Hastaların tedavisinin yanı sıra saha çalışması da kolerayla mücadele büyük önem taşıdığı için MSF, hastalığa neden olan kirli içme suyu kaynaklarının tespiti ve sanitasyonu yönünde çalışmalarını sürdürüyor. MSF ekipleri merkezlerden uzak bölgelerde yaşayan insanlara hijyen bilgilendirmesi ve evlerde kuyu klorlaması çalışmalarına daha fazla ağırlık vermeyi planlıyor."

AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.