Sınava girecek öğrencilere önemli tavsiyeler

Sınava girecek öğrencilere önemli tavsiyeler

YGS'ye 6 gün kaldı. 3 aşamada yapılan üniversiteye giriş sınavının ilk ayağı olan YGS hakkında açıklama yapan Üsküdar Üniversitesi Eğitim Danışmanı Psikolojik Danışman Ece Tözeniş hafta sonu sınava girecek öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu.

A+A-

Sınav heyecanının çok normal bir duygu olduğunun altını çizen Tözeniş, sınav heyecanının aslında sınava hazır olunduğunun ve sınavla ilgili beklentilerin olduğunun göstergesi olduğunu belirterek hafta sonu sınava girecek adaylara şu tavsiyelerde bulundu; "Adaylar her şeyden önce şunun bilmeliler ki bu sınav bir son değil. Tabi ki süreç olarak onlar için özel bir anlamı ve önemi olan bir sınav ama hayatımızın da sonu değil. Sınava öncelikli olarak bu açıdan bakmaları gerekiyor. Sınav sadece adayların amaçlarına ulaşmalarını sağlayacak bir araç aslında. Bunun bilinciyle hareket etmeleri başarıyı artıracaktır.

Sınav günü yaklaştıkça adayların geçmişi düşünmeyi bırakıp bugünü ve önlerinde kalan günleri nasıl daha verimli geçireceklerini planlamaları gerekir. Olumsuz duygu ve düşüncelerini bir kenara bırakıp bugüne kadar ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını kendilerine hatırlatarak bundan sonraki zamanlarda da aylar içinde yaptıkları çalışmaları hatırlayarak motivasyonlarını yüksek tutmalarını öneririm."

Anne Babalara da İş Düşüyor

Anne babaların önerilerinin çoğu zaman kaygıyı arttırabildiğini ifade eden Tözeniş, bu anlamda anne babaların çocuklarına nasıl yaklaşması gerektiği konusunda şöyle konuşuyor.
"Anne-babalar da tıpkı adaylar gibi sınavın bir son olmadığını bilmelidirler. Adaylara güvendiklerini her fırsatta dile getirmelidirler. Sonuç ne olursa olsun çocuklarının kendileri için önemli olduğunu dile getirmelidirler. Sınav öncesinde ertesi gün çok büyük bir olay varmışçasına davranmak yerine çocuklarıyla birlikte olağan bir gün geçirmelerinde fayda vardır. Bir gün öncesinde sürekli sınavla ilgili konuşmalardan uzak durmalıdırlar."

Bu hafta bunlara dikkat edin

Sınavla ilgili çalışmalar tamamlandıktan sonra sınav davranışlarının da kazanılması önemine değinen Tözeniş sınav öncesinde yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor;
• Sınava birkaç gün kala yeni konular öğrenmek yerine bildiğimiz konular üzerinden soru çözümleri yapmak önemlidir.
• Deneme sınavlarında mutlaka sınav stratejisi geliştirilmelidir. Hangi konudan başladığımızda ne kadar başarılı oluyorsak YGS de de aynı stratejiyi uygulamak adayların yararına olacaktır. Bu zamanı verimli kullanmak açısından da önemlidir.
• Sınava az bir zaman kala zamanı verimli kullanmak adına soru çözümlerine ve sınav hazırlıklarına daha çok vakit ayrılmalıdır.
• Sınav öncesinde sabah erken kalkabileceğiniz bir şekilde uyku düzeninizi mutlaka oluşturun.
• Sınav öncesinde olumsuz söylemleriyle sizin motivasyonuzu düşürecek kişilerden uzak durun.
• 2014-YGS Sınava Giriş Belgeleri 13 Mart 2014 tarihinden itibaren osym.gov.tr adresinden yayımlanmıştır. Adayların buradan giriş belgelerinin çıktılarını almaları gerekmektedir. Sınava giderken resimli bir kimlik ve 2014-YGS Sınava Giriş Belgelerini mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.
• Sınavdan önce sınav giriş yerini mutlaka görmek gerekir.
• Sınav anı da çok önemli
Tözeniş sınav esnası için de adaylara şu tavsiyelerde bulunuyor;
• Sınava başlamadan önce verilen soru kitapçığının baştan sona kontrol edilmesi ve eksik sayfa, baskı hatası veya okunmayan sorular varsa bu kısımları mutlaka sınav görevlisi ile paylaşmaları gerekir.
• Sınav kitapçığının ön kapağındaki ad-soyad kısmını mutlaka doldurmaları gerekir.
• Soru kitapçığının üzerindeki numarayı mutlaka cevap kağıtlarına kodlamaları gerekir.
• Deneme sınavlarında oluşturdukları sınav stratejilerini gerçek sınavda da uygulamalıdırlar. Deneme sınavlarında hangi testten başlıyorlarsa sınavda da o testten başlamaları başarıyı arttıracaktır.
• Turlama tekniği zamanı etkin kullanmak açısından önemlidir. Öncelikle kolay soruların çözülmesi, zorlanacaklarını düşündükleri, zaman kaybettirme ihtimali olan soruların daha sonraya bırakılması başarılarını arttıracaktır.
• Her soru çözümünü tamamladıktan sonra sorunun doğru cevap kısmını cevap anahtarına geçirmelidirler bu kaydırma yapma ihtimallerini sıfıra düşürür.
• Çok bunaldıklarını hissettikleri anda devam etmek yerine kendilerine birkaç saniyelik de olsa nefes alma zamanları ayırmalıdırlar.

Haber7

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.