Siirt’in Eruh ilçesinde petrol üretimine başlandı

Siirt’in Eruh ilçesinde petrol üretimine başlandı

Türkiye’nin en kaliteli petrolunun bulunduğu Eruh Bayıryüzü köyü, Doğu Sadak-1 petrol arama kuyusunda sondaj çalışmaları tamamlanarak, petrol üretimine başlandı.

A+A-

Mehmet emin Demir'in haberi:

Kuyuda üretime geçilmesi nedeniyle, yılın ilk gününde Siirt Valisi Ahmet Aydın, İl Jandarma komutanı kurmay Albay Şenol Yeloğlu ve Eruh kaymakamı Levent Yazıcı ile birlikte Doğu Sadak-1 Petrol Arama Kuyusu'nda incelemelerde bulundu. Siirt Valisi Ahmet Aydın,’Siirt’in Eruh İlçesine bağlı Bayıryüzü köyünde 42,3 gravite değerindeki kaliteli petrolun bulunduğu Doğu Sadak-1 arama kuyusunda, sondaj kulesinin çıkarılması ve At başının yerleştirilmesi işlemleri tamamlanarak, üretime geçildiğini’ söyledi.

Aladdin Middle East petrol arama şirketi yetkilisi Jeoloji Mühendisi Hüseyin Yıldırım, "Doğu Sadak-1 Petrol Arama Kuyusu'nda günde 200 varil ham petrolün çıkarılacağını 01 Ocak 2014 tarihinde üretime başlanan kuyudan çıkarılan petrol, önce sahada üretim tanklarına alınıyor. Daha sonra, Tankerlerle Batman ilinde, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO)’na ait tesislere boşaltılarak burada işleniyor." dedi.

Vali Aydın, 2,5 -3 aylık üretim testlerin sonucunda, buradaki rezerv miktarının yeterli seviyede olması halinde, bölgede İkinci ve üçüncü kuyularda açılabilir. Bunun için gerekli lokasyon çalışmalarına başlandı. İnşallah bu çalışmalar ilerledikçe çok daha iyi sonuçlar alacağız. Siirt’imizin makus kaderi değişecek. Aladdin Middle East Petrol Arama Şirket çalışanlarına teşekkür ediyorum. Üretimin, ülkemize, ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum." diye konuştu.

Daha sonra Vali Aydın ve beraberindeki heyet, petrol kuyusunun açılışını yaptı.Özel Firma yetkilileri de elde edilen ilk petrolü kapalı bir kap içinde Vali Ahmet Aydın’ a hediye ettiler.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.