Sığınmacıların Ege'deki tehlikeli yolculuğu

Sığınmacıların Ege'deki tehlikeli yolculuğu

Çeşme kıyılarından Yunanistan'ın Sakız Adası'na geçmek isteyen yüzlerce kişi, rüzgarın şiddetini artırmasına rağmen kapasitesinin çok üzerinde bindikleri botlarla dua ederek tehlikeli yolculuğa çıktı.

A+A-

Çeşme kıyılarından Yunanistan'ın Sakız Adası'na geçmek isteyen yüzlerce kişi, rüzgarın şiddetini artırmasına rağmen kapasitesinin çok üzerinde bindikleri botlarla ölümü göze alarak tehlikeli yolculuğa çıktı.

Daha iyi yaşam koşullarına kavuşma umuduyla Avrupa'ya gitmek isteyenlerin yasa dışı geçişlerinde sıklıkla kullandığı Ege Denizi, havaların soğuması ve rüzgarın şiddetini artırmasına rağmen sığınmacıların tehlikeli yolculuğuna sahne oluyor.

Bugün de "umuda yolculuğa" çıkan yüzlerce kişi, Yunanistan'ın Sakız Adası'na en yakın noktalardan Çeşme'nin Çiftlikköy Mahallesi'ndeki koylara gün doğmadan geldi.

Çoğunluğu çocuklu ailelerden oluşan gruptakiler, araçların bagajlarından çıkardıkları bot ve motorları, deniz kıyısına taşıdı. Burada erkekler, el birliğiyle botları şişirip suya indirdi ve ardından motorları taktı.

Bota binişlerde, güvenlik güçlerine yakalanmamak için acele edilmesi nedeniyle, arbede hatta zaman zaman yumruklaşmalar yaşandı. Biniş sırasındaki itiş kakış nedeniyle bazı çocukların düştüğü ve kalabalıkta sıkıştığı gözlendi.

Botların kapasitesinin çok üzerinde insanla doldurulması sonrası dua ederek yola çıkan aralarında çocukların da bulunduğu sığınmacılardan bir bölümünün can yeleği ve şambrelinin dahi olmadığı görüldü.

Duaya çocuklar da katıldı

Kıyıda bir sonraki botun şişirilmesini bekleyen insanların da yola çıkanlar için dua ettikleri, çocukların da bu duaya katıldıkları gözlendi.

Botlardan bazıları, aşırı doluluk nedeniyle geri dönerek sığınmacı sayısı azaltılıp tekrar yola çıktı. Bazı sığınmacılar ise havanın bozuk olduğunu, daha sonra şansını deneyeceğini söyleyerek geri döndü.

Sığınmacıların özellikle sabahın erken saatlerinde denizin sakin olmasından faydalanmaya çalıştıkları gözlendi ancak bu sabah ilk botlar ayrıldıktan kısa bir süre sonra rüzgarın şiddetini artırdığı, dalga boyunun yükseldiği de dikkati çekti.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.