Sigarayı bırakana her gün çay ve yiyecek ücretsiz

Sigarayı bırakana her gün çay ve yiyecek ücretsiz

Kocaeli’nin Derince ilçesindeki bir çay ocağında sigarayı bırakanlara her gün bir çay ve çeşitli yiyecekler ücretsiz olarak ikram ediliyor

Kocaeli’nin Derince ilçesi Yenikent Mahallesi’ndeki bir iş merkezinde bulunan bir çay ocağını işleten Ebru Aykan, kardeşi Çetin Aykan ile ilginç bir projeye imza attı. İnsanların sigarayı bırakmaları konusunda farkındalık oluşturmayı hedefleyen Ebru Aykan ve kardeşi Çetin Aykan insanların sigara bırakmalarını sağlamak amacıyla çay ocağında sigara kullanmayı terk eden vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulunma kararı aldı.

Çay ocağından sigara bırakanlara bir yandan çay ve çeşitli ikramlarda bulunan Aykan kardeşler, diğer yandan da isimlerini çay ocağının kapısının yanında duvara asılı olan listeye yazıyor. Sigarayı bırakanlar çay ocağında her gün bir bardak çayı ücretsiz içerken, onların duvarda asılı olan isimlerini gören vatandaşların ise sigara bırakabilen insanların var olduğunu görmeleri sağlanıyor. Aykan kardeşlerin başlattığı proje kapsamında her hafta sigarayı bırakan onlarca insan gelip oluşturulan listeye isimlerini yazdırıyorlar.

İnsanların sigaradan uzak durması için yapıyorlar

Başlattıkları proje ile sigaranın bırakılması konusunda bir yandan küçük ikramlarla diğer yandan ise oluşturdukları ‘Sigarayı Bırakanlar’ listesiyle farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini söyleyen çay ocağı sahibi Ebru Aykan şöyle konuştu:

“30 yıldır burada yaşıyoruz. Burada yıllardır esnaflık yapıyoruz. Burası Aykan Çay Ocağı, baba yadigarımız. Bu şekilde hayatımıza devam ediyoruz. Bu projemiz sigara içmeyen vatandaşlarımız için yapıldı. Sigara içmeyen vatandaşlarımızı çay ve bisküvi ikram ediyoruz. Bu şekilde insanların sigaradan uzak durması için çaba sarf ediyoruz. İnsanlardan gelen talepler çok hoş. İnsanlar, devletin çıkartmış olduğu kanunlardan dolayı bu durumdan memnun. Ben de sigara içmeyen birisi olarak kapalı ortamda sigara içilmesi taraftarı değilim. Gelecekte iyi bir nesil oluşması için hem çocuklar hem de anne ve babalar için bu proje doğal bir şey. Herkesin yapması, çocuklara bu şekilde örnek olması gerekiyor. Bu kampanya da hoş karşılandı, güzel bir şey oldu. İnsanlar değişik bir duru olduğu için hoşlarına gidiyor.”

İHA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.