1. HABERLER

  2. AYASOFYA

  3. Sigara filtresine ‘mentol’ yasağı
Sigara filtresine ‘mentol’ yasağı

Sigara filtresine ‘mentol’ yasağı

SİGARA filtrelerindeki mentol kullanımı, 2017 yılı itibariyle yasaklanıyor. Bu da sigara piyasanının yüzde 2’sini oluşturan mentollü sigaralara darbe olarak yorumlanıyor.

A+A-

Filtresinde mentol bulunan sigaralar, 1 Haziran 2017’den itibaren piyasada bulunamayacak. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (TAPDK) “tütün mamüllerinde kullanılan filtrenin teknik özelliklerinin belirlenmesine ilişkin kurul kararı” dün Resmi Gazete’de yayınlandı. Sigaralarda kullanılacak filtrenin özelliklerini belirleyen kararda, mentol kullanımıyla ilgili de yeni sınırlamalara yer verildi. Karara eklenen geçici maddeyle “filtrede mentol ve türevlerinin kullanımına 31 Mayıs 2017 tarihine kadar devam edilebileceği, ancak bu maddeleri içeren ürünlerin 1 Haziran 2017’den itibaren piyasada bulunamayacağı” öngörüldü.

KAÇAĞI ARTTIRABİLİR

Mentollü sigaraların yasaklanması tüm dünyada tartışılıyor. AB mentollü sigaraları 2020 yılına kadar yasaklamayı öngörürken, ABD’den de benzer açıklamalar geldi. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) yaptığı açıklamada, mentollü sigaraların, “başlaması daha kolay ve bırakması daha zor olduğu” için normal sigaralardan zararlı olduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin bu kapsamda yasaklama kararı aldığı belirtilirken; ancak geçiş sürecinin AB’ninki daha uzun olabileceğine dikkat çekiliyor. Türkiye’de sigarayla ilgili alınan  kararlar, kaçak sigara pazarını da doğrudan etkiliyor. Kaçak sigara pazarı nedeniyle yıllık 5.5 milyar TL’lik vergi kaybı olduğu hesaplanırken; kaçak sigara kullanımında başı Doğu illeri çekiyor. TAPDK’nın verilerine göre, 2013 yılında Türkiye’de 91 milyar 659 milyon 534 bin 370 adet sigara satıldı.

Hürriyet

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.