Şifa Hastanesi'nde 16 yıl çalışan Norveçli doktor israilin yalanlarını anlattı

Şifa Hastanesi'nde 16 yıl çalışan Norveçli doktor israilin yalanlarını anlattı

Norveçli doktor Mads Gilbert, terör devleti israilin Şifa Hastanesi'ne yönelik iddialarının doğru olmadığını belirterek, ana akım medyanın israilin saldırılarına yönelik tutumunu eleştirdi

Prof. Dr. Gilbert, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Gazze'deki Şifa Hastanesi'nde çalıştığı 16 yıl boyunca israilin iddia ettiği "askeri üssü hiç görmediğini" ifade etti.

israilin ve ana akım medyanın Şifa Hastanesi'nde Hamas'ın kullandığı bir askeri üs olduğunu kanıtlamayı "kafaya taktığını" belirten Gilbert, bu iddiaların gerçek olmadığını vurguladı.

Gilbert, hastanede çalıştığı 16 yıl boyunca iddia edilen "askeri üssü" ne kendisinin ne de diğer uluslararası meslektaşlarının gördüğünün altını çizerek, "Şifa Hastanesi, israil ordusunun hem Batı Şeria'da hem de Gazze'deki sağlık hizmetlerine sürekli saldırdığı gerçeğini gizlemek için bir sis perdesi gibi kullanılıyor" dedi.

israil ordusunun sadece abluka altındaki Gazze'deki hastanelere değil, işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan hastanelere de saldırdığını hatırlatan Prof. Dr. Gilbert, bu bölgelerde özellikle ameliyathaneye sahip hastanelerin sistematik olarak çalışamaz hale getirildiğine dikkati çekti.

"ANA AKIM MEDYA NE ZAMAN İSRAİL PROPAGANDA MAKİNESİNİ DİNLEMEYİ BIRAKACAK?"

Gilbert, Gazze'de yalnızca 9 tane "kısmen çalışan" hastane bulunduğunu aktararak, şimdiye kadar 27 hastanenin yakıt, elektrik, gerekli ekipman ve malzeme eksikliğinin yanı sıra israilin bombardımanları sonucu kısmen veya tamamen hasar görmesi nedeniyle hizmet veremez hale geldiğine işaret etti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yayımlanan rapora işaret eden Gilbert, "Geçtiğimiz bu 4 hafta boyunca israil işgal ordusunca Gazze'deki sağlık hizmetlerine 152 saldırı düzenlendi. Batı Şeria'da da 158 saldırı gerçekleşti. israil işgal ordusu Gazze'de 38, Batı Şeria'da 129 ambulansa zarar verdi. Gazze'de 198 sağlık çalışanı öldürüldü" ifadelerini kullandı.

Bu saldırıların Cenevre Sözleşmesine aykırı olduğunu vurgulayan Gilbert, ana akım medyanın israilin saldırılarına tutumuna, "Asıl soru şu ki ana akım medya ne zaman kaynakları okuyup gerçekleri inceleyecek ve israil propaganda makinesini dinlemeyi bırakacak? Yalan söylemeyi bırakın, işgal güçlerine ve Gazze'deki sağlık hizmetlerine yönelik korkunç saldırılara direnmek için cesurca çalışan Filistinli sağlık çalışanlarını destekleyin." sözleriyle tepki gösterdi.

İSRAİLİN GAZZE'Yİ İŞGALİNDE ŞİFA HASTANESİ'Nİ BASMASI

israil ordusu, 15 Ekim sabahı Gazze'de binlerce hasta ile yerinden edilmiş sivilin bulunduğu, bölgenin en büyük sağlık tesisi Şifa Hastanesi'ne baskın düzenlemişti.

israilin, baskının ardından tüneller ve cephanelikler yerine binada bulduğunu iddia ettiği paslı silahlar ve birkaç kamerayı kanıt olarak sunması, eleştirilere neden olmuştu.

Hamas, israil ordusunun Gazze'deki Şifa Hastanesi'ne düzenlediği baskında katliam yapılmasına karşı uyarıda bulunarak, sağlık personeli, yaralılar ve hastanede yerinden edilmiş binlerce Filistinlinin güvenliğinden israili, ABD'yi ve uluslararası toplumu sorumlu tutmuştu.

aa

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.