1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Selçuk Üniversitesi'nde dünyada ilk 500 gururu
Selçuk Üniversitesi'nde dünyada ilk 500 gururu

Selçuk Üniversitesi'nde dünyada ilk 500 gururu

Hollanda Leiden Üniversitesi tarafından bilimsel makale ve incelemeler esas alınarak hazırlanan 2014 yılı üniversiteler sıralaması açıklandı.

A+A-
 Selçuk Üniversitesi üç alanda dünyada ilk 500 üniversite arasına girmeyi başardı. Üniversite; Çevre alanında 393., Tıp alanında 395. ve mühendislik alanında ise 494. sırada kendine yer buldu.
 
Hollanda Leiden Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Çalışmaları Merkezi tarafından 'Web of Science' veri tabanında yayınlanan bilimsel makale ve incelemeler esas alınarak hazırlanan 2014 yılı üniversiteler sıralaması açıklandı. Selçuk Üniversitesi (SÜ) üç alanda dünyada ilk 500 üniversite arasına girmeyi başardı. Dünyada en iyi 750 üniversitenin sıralandığı Leiden Üniversiteler Sıralamasına Selçuk Üniversitesi ilk kez bu yıl girme başarısını gösterdi. Geçtiğimiz günlerde açıklanan 2014 yılı sıralamasına göre Selçuk Üniversitesi 'toplam yayın sayısı' kriterine göre dünyada 628., 'son 5 yıla ait en çok atıf alan yüzde 10'luk dilime giren yayın oranı' kriterine göre ise 654. sırada yer aldı.
 
TÜRKİYE İÇİNDE 8. OLDU
 
Toplam yayın sayısı kriterine göre Selçuk Üniversitesi, Yer ve Çevre Bilimleri alanında 393., Tıp Bilimleri alanında 395., Matematik, Bilgisayar, Bilim ve Mühendislik alanında ise 494. sıralarda yer alarak üç önemli bilimsel alanda dünyada ilk 500 üniversite arasında yer alma başarısını gösterdi. Yaşam Bilimleri ve Doğa Bilimleri alanlarında ise ikinci 500'de yer aldı. Türk üniversiteleri arasındaki sıralamada ise genel değerlendirmede 8. sırada yer alan Selçuk Üniversitesi, Tıp Bilimleri ve Yaşam Bilimleri alanında 6., Matematik, Bilgisayar, Bilim ve Mühendislik alanında 7., Doğa Bilimleri ile Yer ve Çevre Bilimleri alanında 10. sırada yer aldı.
 
'İSTİKRARLI ÇABANIN SONUCU'
 
SÜ Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Leiden Üniversitesi'nin üniversiteleri, sadece bilimsel yayınların etki ve işbirliği göstergelerine göre değerlendirdiğini belirterek, 'Araştırma temelde üniversitelerin yayın kalitesini ölçmektedir. Bu nedenle elde edilen başarının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Selçuk Üniversitesi'nin dünyada ilk 500 üniversite arasında yer alma vizyonuna erişmek üzere belirlenmiş stratejik amaçlarından biri olan bilimsel araştırma kalitesini yükseltmedeki istikrarlı çabanın sonuç verdiği görülüyor. Bu konudaki desteklerimiz artarak devam edecek. Bu süreçte emeği geçen tüm akademisyenlere ve araştırmacılara en içten teşekkürlerimi sunuyorum' dedi.
 
Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.