Şeker hem beyin gelişimini hem de hafızayı olumsuz etkiliyor

Şeker hem beyin gelişimini hem de hafızayı olumsuz etkiliyor

ABD'de yapılan bir araştırmada, yüksek şeker tüketiminin hayvanların öğrenme ve hafızalarına zarar verdiği anlaşıldı. Araştırmanın şekerin insan beyni üzerindeki etkilerine de ışık tutabileceği ifade ediliyor.

A+A-

ABD'de Georgia ve Güney Kaliforniya Üniversiteleri, yüksek şeker tüketiminin gelişim sürecindeki hayvanların beyin fonksiyonlarına etkisini araştırdı.

Büyüme çağındaki şeker tüketen kobayların, yetişkinlik dönemine geçtiklerinde öğrenme ve hafızalarında zayıflama tespit edildi.

Deneyin şekerin insan beyni üzerindeki etkilerine de ışık tutabileceği düşünülüyor. Uzmanlar, yüksek oranda tüketilen şekerin öğrenme süreci ve hafızayı olumsuz etkileyebileceğine vurgu yapıyor.

Yapay şekeri çok tüketen çocuklar en yüksek risk grubunda

Şeker hem beyin gelişimini hem de hafızayı olumsuz etkiliyor. Uzmanlara göre fazla şeker tüketimi beyni çocuk yaşta tehdit etmeye başlıyor. Ailelerin çocukları bilgilendirmesi ve şeker tüketimini sınırlaması gerektiği ifade ediliyor.

Araştırmaya göre, yüksek şeker tüketimi bağırsaktaki bakterilerin yapısını da değiştiriyor. Bağırsaklarda şeker tüketimiyle artan bir bakteri türü, tek başına hafıza zayıflığına neden oluyor.

TRT Haber

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.