Şehit Aybüke öğretmene Safranbolu'dan vefa

Şehit Aybüke öğretmene Safranbolu'dan vefa

Batman'ın Kozluk ilçesinde Belediye Başkanı Işık'ın aracına yönelik terör saldırısında şehit olan müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın'ın ismi Safranbolu'da tarihi saat kulesi görünümünde yapılan üst geçide verildi.

A+A-

Batman'ın Kozluk ilçesinde Belediye Başkanı Veysi Işık'ın aracına yönelik terör saldırısında 22 yaşında şehit olan müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın'ın ismi, Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yapımı tamamlanan ve Sadrazam İzzet Mehmet Paşa'nın 1797'de ilçede yaptırdığı saat kulesinin görünümünde olan üst geçide verildi.

Karayolları tarafından Karabük-Safranbolu Karayolu'nun terminal mevkisine, kuleleri Safranbolu Saat Kulesi görünümünde olan üst geçit yaptırıldı. Şehit Aybüke öğretmenin ismi, ailesinin evinin de yakınında yer alan üst geçide verilerek yaşatılacak.

Karabük Valisi Kemal Çeber, şehit Aybüke'nin ailesinin Safranbolu'ya yerleşmesinin ardından isminin kentte bir yere verilmesi konusunda karar aldıklarını belirterek, "Bunun bir prosedürü, bürokrasisi var. Onun yerine gelmesi için gerekli birimlere yazdık. Safranbolu Kaymakamımız bu konuyu takip ettiler. En son da ilgili merciler uygun gördü. Orada gururla şerefle onurla o ismi yazacağız, taşıyacağız." diye konuştu.

Üst geçidin bulunduğu güzergahın binlerce kişinin geçtiği bir yer olduğunu aktaran Çeber, ailesinin de bu olaya sevindiğini, daha da mutlu olacaklarını dile getirdi.

"Şehidimizin ismiyle de daha da değerlendi"

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Fatih Ürkmezer de şehidin ailesinin ilçeye taşınmasından itibaren hem kaymakamlık hem de belediye olarak aile ile yakından ilgilendiklerini belirtti.

Ailenin kente taşınmasının ardından Aybüke öğretmenin isminin bir sokağa ya da caddeye verilmesinin gündeme geldiğini anlatan Ürkmezer, şöyle devam etti:

"İlçemizin her gün yüzlerce, binlerce aracın geçtiği, Safranbolu gibi Dünya Miras Şehrini görmeye gelenlerin geçtiği ve bir tarafından bir mahallemizin diğer tarafında otogarın olduğu çok kullanılan, herkesin gözünün önünde olan bir üst geçide şehidimiz Aybüke Yalçın öğretmenin ismi verilecek. Üst geçit Safranbolu mimarisini de yansıtıyor."

"Sürekli anılacak kızım"

Şehidin annesi Zehra Yalçın da kızının isminin üst geçide verilmesinden dolayı mutlu olduğunu söyledi.

İsmin üst geçide verilmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Yalçın, şunları kaydetti:

"Kızımın isminin verileceğini, nereye verileceğini gelip sorduklarında üst geçide verilmesini uygun gördük. Gelen ve geçenler, bizler daha çok görürüz, gözümüzün önünde olur diye düşündük. Valimize ve kaymakamımıza çok teşekkür ediyorum. Onların sayesinde kızımın adı yaşayacak, sürekli Safranbolu'da anılacak, gelen geçen herkes görecek. Evimin yakınında olması ayrı bir güzel. Sanki daha yanımda gibi hissederim. Onun için çok sevinçliyim."

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.