SBS'de tercih sistemi değişti

Bir milyon ilköğretim 8'inci sınıf öğrencisinin heyecanla beklediği, ortaöğretime yerleştirme puanı (OYP), yarın açıklanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı SBS'de tercih sistemini değiştirdi. Geçtiğimiz yıl okullarda büyük kontenjan açıklarının kalması ve düşük puan alan öğrencilerin bu kontenjanlara yerleştirilmesi kamuoyunda olumsuz karşılanmıştı. Bu yıl öğrenciler 8-20 Temmuz arasında 12 tercihten oluşan tek bir liste yapacak. Bu listeyle öğrenciler yedek ve asıl olarak yerleştirme işlemine girecek. Öğrenciler ek yerleştirme döneminde yeni bir liste yapmayacak. Bu listeyle 4 kez yedek yerleştirme işlemi yapılabilecek. Bu durumda öğrencilerin tercih listelerini çok dikkatli yapması gerekiyor. Tercihler okul müdürlüğünce elektronik olarak onaylanacak.
Tercihlerle ilgili bir düzeltme varsa elektronik onaylamadan önce yapılacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak. Ayrıca tercihlerin elektronik ortamda hatasız, eksiksiz olarak tercih ve yerleştirme e-kılavuzuna uygun doldurulması gerekiyor. Tercih listesinden öğrenci velisi, onay işleminden ise okul müdürlüğü ile veli birlikte sorumlu olacak. Tercih sadece bir kez yapılacağından, başvurudan sonra değiştirilemeyecek. Bence doğru bir tercih için Türkiye başarı sırası çok önemli.
Ortaöğretime yerleştirme puanı (OYP) 196 ve üstü olup tercihte bulunan tüm öğrenciler yerleştirmeye katılabilecek. Yerleştirme işlemleri OYP'ye göre düzenlenir. Öğrencilerden tercih başvuruları alındıktan sonra, puan üstünlüğü esasına dayalı olarak önceden belirlenmiş kontenjanlara göre yerleştirme yapılır. Ortaöğretime yerleştirme puanlarının eşit olması hâlinde 8'inci sınıf seviye belirleme sınavı (SBS) puanı, eşitliğin devamı halinde, 7'nci sınıf SBS puanı, yine eşitliğin olması halinde 6'ncı Sınıf SBS puanı yüksek olan öğrenciye öncelik verilir. Bunların da eşit olması hâlinde tercih önceliği dikkate alınır.
Yerleştirme işlemi yapılarak öğrencilerin asil hakkı kazandığı tercihlerinin üstündeki tercihlerinde yedek yerleştirme yapılır. Yedek yerleştirme sonucunda öğrenciler birden fazla tercihinde yedek olabilir. Yedek yerleştirme yapılacak okulların kontenjan sayıları, asil kontenjan sayısının 8 katı alınarak belirlenecek. Yerleştirme işlemi bittiğinde bazı öğrenciler hem asil hem yedek olarak, bazı öğrenciler sadece asil olarak ve bazı öğrenciler ise sadece yedek olarak tercihlerine yerleştirilmiş olabilir. 26 Temmuz'da yerleştirme sonuçları açıklanacak. Asil listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler 1-5 Ağustos arasında kayıt yaptıracak. Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu'nu incelemeden işlem yapmayın.

Eğitimciler, bu kongreye katılın
Uluslararası eğitimde mükemmellik, üstün yeteneklilik, yaratıcılık ve gelişim kongresi, Dünya Üstün Zekâlılar Komitesi (ICIE) ve İstanbul Üniversitesi işbirliğiyle, Okyanus Kolejleri ana sponsorluğunda 6-9 Temmuz arasında düzenleniyor. Kongre İ.Ü. Fen Fakültesi'nde yer alan Prof Dr. Cemil Bilsel Salonu'nda gerçekleşecek. Dört gün boyunca Nobel Ödüllü konuşmacıların, Dünya Üstün Zekâlılar Komitesi Başkanı Taisir Subhi Yamin'in ve dünyaca ünlü birçok akademisyenin de katılımıyla eğitimde yaratıcılık ve yeniliğe doğru çıkılacak yolculukta önemli bir adım olacak. Bu uluslararası kongrede, sürdürülebilir eğitim sistemleri, eğitimde mükemmelliği yakalamak ve kaliteyi sürdürmek, eğitime entegre edilebilecek son teknolojiler, eğitim zorluğu çeken öğrencilerin aileleri için çalıştaylar, üstün zekâlı ve yeteneklilerin eğitimi gibi pek çok önemli konu masaya yatırılacak.

Sabah

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.