1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Savaşın gölgesindeki zorlu yaşam
Savaşın gölgesindeki zorlu yaşam

Savaşın gölgesindeki zorlu yaşam

Halep'in Azez ilçesinde yaşayan Suriyeliler, ülkedeki iç savaşın gölgesinde yaşam mücadelesi veriyor.

A+A-

Suriye'deki iç savaş nedeniyle şehir hayatının bitme noktasına geldiği Halep'in Azez ilçesinde kalmayı tercih eden Suriyeliler, bir yandan çatışmaların getirdiği sıkıntılarla mücadele ederken, diğer yandan da tarlalarını ekip hayvanlarını yetiştiriyor.

Suriye'de 4 yıldır devam eden iç savaşta yüz binlerce kişi hayatını kaybederken, milyonlarca Suriyeli de ülkelerini terk ederek, komşu ülkelere sığındı.

İç savaşın başladığı ilk günden itibaren Suriyelileri yalnız bırakmayan Türkiye, oluşturulan kamplarda sığınmacılara her türlü desteği veriyor. Sivil toplum kuruluşları da "ensar-muhacir" anlayışından hareketle düzenlenen kampanyalarla sınırın diğer tarafındaki Suriyelileri bir an olsun yalnız bırakmıyor.

Yaşadıkları topraklarda kalmayı tercih eden Suriyeliler, bir yandan iç savaşın getirdiği susuzluk, elektrik kesintileri, işsizlik gibi sıkıntılarla mücadele ederken, diğer yandan da tarlalarını ekip hayvanlarını yetiştiriyor.

Türkiye sınırına yakın Halep'in Azez ilçesindeki Suriyeliler de sıkıntı ve yokluğa rağmen yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.

Azez ile Halep arasında ekinler boy atarken, tarlalarda çalışan kadınlar göze çarpıyor. Güvenli olduğu için sınıra yakın bölgelerde yaşayan kimi Suriyeliler ise küçükbaş hayvan yetiştirerek geçimini sağlamaya çalışıyor.

 "Dışarıdan insani yardımlar geliyor ama yeterli değil"

Suriyeli Ahmad Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ailesine ait araziye yevmiyeyle çalışan kadınlara kabak ektirdiğini söyledi. Muhammed, "Biz işimize gücümüze bakıyoruz. Bizim savaşımız hayatta kalabilmek adına. Savaş 5. yılına girdi. Dışarıdan insani yardımlar geliyor ama yeterli değil. Bu nedenle yaşamak ve çocuklarımızın temel ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmamız lazım" dedi.

Olası tehlikeye aldırmadan kabak çekirdeklerini işlenmiş tarladaki toprağa gömen kadınlar ise geçimlerini sağlamak için çalışmaktan başka çarelerinin olmadığını belirtiyor.

Yol kenarında koyun sürüsünü otlatan 9 yaşındaki Muhammed Şevvaz da yaşadıkları bölgenin bombalandığını, bu nedenle güvenli gördükleri için Türkiye sınırı yakınlarına kurdukları çadırlara yerleştiklerini söyledi.

Geçimlerini sağlayabilmek için hayvancılık yaptıklarını belirten Şevvaz, savaşın bir an önce bitmesini ve okuluna dönmek istediğini dile getirdi. 

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.