Sarp Sınır Kapısı ihtiyaca cevap veremiyor

Sarp Sınır Kapısı ihtiyaca cevap veremiyor

Artvin Valisi Kemal Cirit, Sarp Sınır Kapısı'ndan yıllık 6,5 milyon kişinin giriş çıkış yaptığını, gün ortalamasının 17-18 bin seviyelerine kadar çıktığını söyledi.

A+A-

Vali Cirit, Sarp Sınır Kapısı'nın Türkiye'nin kara yolculuğu noktasında en çok kullanılan sınır kapılarından biri olduğunu belirtti.

Sarp Sınır Kapısı'ndan yıllık 6,5 milyon kişinin giriş çıkış yaptığını, gün ortalamasının 17-18 bin seviyelerine kadar çıktığını dile getiren Vali Cirit, bu durumun hem Türkiye hem de Gürcistan ve Acara Özerk Cumhuriyeti'ne bazı sorumluluklar yüklediğini ifade etti.

Kapıda her geçen gün yolcu ve araç trafiğinin arttığına dikkati çeken Vali Cirit, "Kapıda, Gürcistan'ın geçiş sistemine uygun şekilde hem bürokrasiyi azaltıcı önlemler hem de fiziksel yerleşim açısından değişim içine girilmesi gerek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız bu konu üzerinde duruyor. Türkiye tarafında fiziksel değişiklik talep ettiğimiz için bir çalışma yapılıyor. Projelendirme işlemleri bitti. Bizim esas arzumuz, Türk devletinin büyüklüğüne yakışır bir sınır kapısıyla hizmet verir hale gelmek. İnşallah en kısa zamanda çalışmalar başlar ve sonuç elde ederiz" diye konuştu.

Vali Cirit, Sarp Sınır Kapısı'nın aşırı yoğunluğundan dolayı ticaretin başka kapılardan yapılmasının uygun olacağını düşündüklerini kaydederek, bu bakımdan Muratlı Sınır Kapısı'nın açılmasını çok istediklerini söyledi.

Türkiye'nin 2023 hedefine değinen Vali Cirit, "500 milyar dolarlık ihracat kapasitesinden bahsediyorsak, bizim de buna göre fiziksel şekillenmeyi başarmamız lazım" ifadesini kullandı.

AA

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.